Generál Vacek účtuje: Havel? Ubožák, bál se mě. Čalfa? Smetí. O Dlouhém ani nemluvím

28.06.2019 18:55 | Zprávy

ROZHOVOR Česká armáda je při svém počtu nepatrná a téměř nefunkční. Zasáhnout proti lidem by ale mohla. Řada politiků i představitelů armády pracuje totiž v cizím zájmu. To uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr národní obrany, první porevoluční armádní generál Miroslav Vacek. Vzpomíná na telefonáty Václava Havla, všímá si osoby Vasila Mohority, Jiřího Dienstbiera, Vladimíra Dlouhého nebo Mariána Čalfy. Svoje působení v roce 1989 hodnotí především z toho důvodu, že bylo zabráněno občanské válce. Tehdejší protesty by podle něj armáda potlačila. Ale co by bylo dál? Na Andreje Babiše kupodivu nedá dopustit…

Generál Vacek účtuje: Havel? Ubožák, bál se mě. Čalfa? Smetí. O Dlouhém ani nemluvím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Armádní generál Miroslav Vacek

Jak vidíte současnou mezinárodně politickou situaci? Je tu další studená válka?

Názory můžeme mít různé, ale jeden fakt zůstává, že to, co se odehrává v ozbrojených silách tu i onde, je odněkud promyšleně řízeno. Je těžké předvídat, protože běžní lidé mají nedostatek informací. Já se držím jedné zásady – nekritizuji, aby si nikdo nemyslel, že si dělám nějaké zásluhy. Chyby dělá každý. Co se odehrává teď, to je smutné. K čemu by Armáda ČR byla, kdyby k něčemu došlo? Armáda by nic při těch jejích počtech nesvedla.

A sledujete tu hybridní válku?

Má to svůj účel. Dezorientuje to určité skupiny lidí. A působí to tak, aby to bylo ku prospěchu toho, kdo tu politickou scénu v republice nebo v Evropě udává.

Když dnes slyšíte o těch protestech, napadá vás asociace s rokem 1989?

Faktem je, že co se v dané zemi odehrávalo a odehrává i nyní, je od někoho řízeno. Vnitřní politické síly, které tady máme, mají své zájmy, které jsou spojeny s ekonomickými zájmy. A to se přenáší na to, co se tu odehrává. Někdo chce dezorientovat lidi.

Samozřejmě, že vzpomínám na události na podzim roku 1989. Otázka ale byla, co by armáda dosáhla a pro koho? Vždyť pokud není jednotné politické vedení, je to těžké. Byl jsem ve styku s nejvyšším vedením tehdejší KSČ, ale byly různé názory. A to je složité. Kdo tvrdí, že se vyzná, tak kecá. To musí stát o trochu výše.

Nechtěl jsem prostě dopustit občanskou válku. Kdybych chtěl, tak bych do toho řízl tak, že tehdy by armáda pořádek udělala. Ale na jak dlouho? Na rok, na dva, na pět let? To všechno souviselo s tím, že se hroutila situace v Sovětském  svazu. Čas ukáže, jak jste se rozhodl, a to není a nebylo jednoduché. Ne, že bych byl spokojen s tím, co se dnes děje, ale jsem rád, že to tehdy dopadlo bez občanské války. Kdybychom dostali befel, abychom udělali pořádek, tak bychom jej udělali. Ale za jakou cenu.

Faktem je, že situace byla taková, že jsem věděl, že na armádu se mohu spolehnout. A věděl jsem, kde v útvaru nebo v divizi někdo začal získávat lidi proto, aby se udělal politický převrat. Vrtkavá situace v Sovětském svazu neumožňovala, aby oni přesně řekli, co podpoří. Bylo to prostě složité.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…