Proč je hon na dezinformátory a konspirátory nesmyslný?
Pokud korporátní média a vládní instituce tvrdí, že jim jde o prosazování pravdy a faktických informací, pak je nesmyslný. Stojíte-li na straně pravdy, tak ta přece vyjde automaticky na povrch. Není nutné ji obhajovat či nějak posilovat cenzurou. Nebo takzvané dezinformátory zesměšňovat či různými způsoby trestat.
Navíc máme v demokratické společnosti vzdělanou veřejnost, která přece může informace porovnat. A rozlišit fakta od lží. Myslet kriticky. Vidět věci v souvislostech. Nebo si naši lídři myslí o široké veřejnosti něco jiného?
A samozřejmě není jen nesmyslný, ale především protiústavní. Svoboda slova a projevu je garantována ústavou. Je základem demokracie.
Jaká je postcovidová velká lež dnešního světa?
Jedna z velkých lží je přesvědčení, že vlády zastupují své voliče a občany. Nezastupují. Jsou v područí peněz, korporátu a elitářů. Mnozí si myslí, že tak to funguje jen v oligarchistickém Rusku či totalitní Číně. Nicméně jakási forma korporativismu či totalitarismu ovlivňuje i naši republiku a západní společnosti.
V roce 2014 byl ve Spojených státech publikován dlouholetý výzkum profesora Martina Gilense z univerzity v Princetonu, který odhalil, že americkou politiku řídí elity a úzké zájmy. Většinová společnost má prý bezvýznamný vliv na vytváření zákonů americké vlády. Tento výzkum dokonce zveřejnila i britská stanice BBC a napsala o tom článek s názvem USA je oligarchie, ne demokracie. Pokud vnímáme Spojené státy jako vzor demokracie, pak tedy podobná situace bude i v jiných zemích Západu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský