Vláda na probíhající schůzi předložila Sněmovně návrh na snížení plateb za státní pojištěnce o 14 miliard. Vaše hnutí SPD proti tomu protestuje. Jaké jsou vaše hlavní námitky proti této legislativní změně?
Je to naprostá hanebnost vůči občanům ČR – a hnutí SPD je zásadně proti. Naše zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. A jak jsme mohli vidět v posledních dvou letech, krizová situace může nastat kdykoliv a pak je nutné najednou vynaložit neplánované finance. Snížení finančních rezerv pojišťoven, potřebných právě k řešení takovýchto situací, je velmi riskantní. Obávám se, že by to mohlo vést k ohrožení dostupnosti zdravotní péče, což potvrzuje i stanovisko ČLK, a to je pro SPD nepřípustné.
Je podle vás tato změna skutečně tak zásadní, aby kvůli ní bylo třeba obstruovat jednání Sněmovny?
Ano, je to zásadní změna, protože ohrožuje zdravotní péči všem našim českým občanům. Uděláme vše pro to, aby k této změně nedošlo, jsme ale bohužel ve Sněmovně v menšině. Jednala jsem se zástupci zdravotních pojišťoven a ti jednoznačně potvrdili mé obavy nad následky tohoto zásahu.
Na uhrazení potřebné zdravotnické péče pro tento rok budou muset vyčerpat prakticky veškeré své rezervy. Tyto rezervy ale pojišťovny potřebují na zvládání nenadálých krizových situací. Jak rychle a v jakém rozsahu mohou takové krize naše zdravotnictví zasáhnout, toho jsme byli svědky v nedávné minulosti. SPD s tímto škrtem nesouhlasí a obstrukce jsou jedním z mála možností, jak může opozice bránit přijetí špatného zákona.
Na tiskové konferenci SPD jste upozorňovala, že vláda se k této změně rozhodla ještě před invazí na Ukrajinu. V čem všem události po 24. únoru změnily podmínky pro tento návrh?
Je přece každému jasné, že škrt ve výši 14 miliard ve zdravotnictví ohrožuje naše občany z hlediska dostupnosti zdravotní péče. Nyní naše zdravotnictví čelí dalšímu obrovskému tlaku s narůstající uprchlickou vlnou – a v rámci šetření provádět největší škrty právě v resortu zdravotnictví považuji za nehorázné. Ve velmi krátké době přicházejí do naší země statisíce uprchlíků, tedy statisíce nových pacientů, kteří se automaticky stávají státními pojištěnci.
Obávám se, že to pro naše zdravotnictví bude znamenat ještě větší tlak, než jsme zažívali v minulých dvou letech. Další vývoj událostí nemůže nikdo přesně predikovat, proto vyčerpání rezervních fondů zdravotních pojišťoven považuji za čistý hazard.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo