Hejtman Eichler: Co se to děje s odchody policistů a hasičů?

21.03.2012 16:01 | Zprávy

ROZHOVOR Osobně považuji za největší úspěch organizační i realizační zvládnutí největší živelné pohromy v novodobých dějinách samostatné České republiky, a to rozsáhlé povodně ze srpna 2010, konstatuje pro ParlamentníListy.cz hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD).

Hejtman Eichler: Co se to děje s odchody policistů a hasičů?
Foto: stanislaveichler.cz
Popisek: Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD)

Pane hejtmane, jaké problémy Váš kraj a jeho obyvatelé nejvíce sužují?

Z mého pohledu je to jednoznačně obnova území po tragických povodních ze srpna 2010. Je známo, že blesková povodeň napáchala v Libereckém kraji obrovskou škodu na majetku, přes osm miliard korun, z toho přes dvě miliardy jen na silnicích II. a III, třídy a mostech. Značné úsilí celé politické reprezentace Libereckého kraje bylo proto v loňském roce i v začátku toho letošního věnováno právě nápravě škod a zajištění finančních prostředků na obnovy a opravy. Podařilo se získat potřebné finance z mnoha fondů, včetně Fondu solidarity EU, který na obnovu škod po povodni ze srpna 2010 přiznal České republice dotaci ve výši 270milionů korun. I přes naše veškeré již dosažené úspěchy při obnovách území zasaženého povodní nepolevujeme a nadále se revitalizacemi aktivně zabýváme, neboť při každé mojí návštěvě povodněmi postižených míst vidím, že je a bude ještě stále co opravovat.

Dále mě mrzí fakt, že v parlamentu neprošel zákon, který jsme na­vrhli, jež by umožnil vznik plnohodnotného Krajského soudu v Liberci. Pevně věřím, že se v tomto roce podaří i tento úkol dotáhnout do úspěšného konce.

Upozorňujete, že v rámci snižování platů Hasičskému záchrannému sboru LK a Policie ČR došlo k četným odchodům policistů a hasičů. Oba ředitelé těchto složek v kraji Vás informovali, že v současné době mají ve svých řadách méně zaměstnanců než je plánovaný stav. Považujete to za výsledek vládních škrtů z počátku letošního roku. Budete se však snažit situaci nějak řešit?

Ano, rozhodně považuji odchod nejzkušenějších pracovníků z řad hasičů a policie za důsledek vládních škrtů, a to jak v loňském, tak v letošním roce. Situaci se snažíme řešit i v rámci Asociace krajů České republiky, která má větší vyjednávací schopnost než samostatné kraje. Budeme apelovat na ministerstvo vnitra, aby těmto složkám integrovaného záchranného systému ponechalo finanční prostředky na platy zaměstnanců a nedocházelo tak k dalším odchodům kvalifikovaných a zkušených pracovníků. Situaci s platy zaměstnanců dotčených složek IZS pravidelně monitoruji a jsem ve styku s řediteli krajských hasičů i policie.

Co se týká nezaměstnanosti, jaký je Váš názor na reformy v této oblasti?

Tuto oblast upravuje zejména zákon o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb.), který v rámci sociální reformy prošel celou řadou změn. Veřejností nejvíce vnímaná  bude nejspíš nově zavedená povinnost uchazečů o zaměstnání vykonávat veřejnou službu, tj. pomoc obcím a jiným subjektům v oblastech zlepšování životního prostředí, udržování čistoty ulic a veřejných prostranství, v oblasti sociální péče apod. – za tuto činnost nenáleží žádná odměna. Uchazeč o zaměstnání může být již po dvou měsících evidence na úřadu práce vyzván, aby vykonával veřejnou službu až v rozsahu 20 hodin týdně. Pokud odmítne bez vážného důvodu, je vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání na dobu tří měsíců. Ministr Drábek nás sice opakovaně ujistil, že toto opatření bude využíváno jen u dlouhodobě nezaměstnaných, kteří o práci nejeví zájem, ale zákon však hovoří jinak.

Jak je to s celkovou nezaměstnaností ve Vašem kraji?

Podle lednové zprávy Úřadu práce v Libereckém kraj se počet uchazečů o zaměstnání během ledna zvýšil z 23286 na 24083, tedy o 797 osob. V loňském roce bylo na konci ledna v evidenci 25821 uchazečů, tedy o 1738 více než letos. Oproti předchozímu měsíci došlo ke zvýšení počtu žen i počtu mužů v evidenci. Počet žen se zvýšil z 12009 na 12164 (tj. o 155 žen). Počet mužů vzrostl z 11277 na 11919 (tj. o 642 mužů). 

Zhoršení statistických ukazatelů trhu práce souvisí se sezónním faktorem. V lednu tak dochází pravidelně každý rok k nárůstu počtu uchazečů a tím i míry nezaměstnanosti v Libereckém kraji. Ke zhoršení míry nezaměstnanosti přispěl i pokles pracovní síly, která se k výpočtu míry nezaměstnanosti používá. Nejvyšší nárůst míry nezaměstnanosti zaznamenal okres Liberec, kde došlo k meziměsíčnímu nárůstu o 0,6 procenta. V okresech Česká Lípa a Semily došlo k nárůstu míry nezaměstnanosti o 0,5 procenta a v okrese Jablonec nad Nisou zůstala míra nezaměstnanosti na 8,5 procenta. Meziměsíční indexy počtu uchazečů v jednotlivých okresech jsou tyto: Jablonec nad Nisou 100,3 procenta, Česká Lípa 103,9 procenta, Liberec 104,2 procenta a Semily 104,6 procenta.

Liberec loni získal titul evropské město sportu roku 2012. Za co byl městu titul udělen a přináší mu to nějaké výhody?

Titul vnímám jako jedinečnou příležitost zviditelnit Liberecký kraj jako region sportu. Jde o prestižní záležitost, při které je možné zúročit již proběhlé významné akce, jakou bylo například MS 2009, ODM, EYOWF, Světový pohár v orientačním běhu  i nadcházející Mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování , které bude  v roce 2013 hostit Liberec. Není to však jen o zimních sportech a o profesionálních závodnících, kterými se můžeme v Liberci pyšnit od fotbalu, přes hokej, volejbal či florbal, ale i o možnostech sportovního vyžití dětí, mládeže, seniorů, amatérů a rekreačních a příležitostných sportovcích. I tady myslím Liberec splnil veškerá kritéria, a tak Liberec v soutěži zaslouženě uspěl. Město pod Ještědem získalo titul Evropské město sportu 2012 díky společnému snažení představitelů Libereckého kraje, Statutárního města Liberec a zastoupení Libereckého kraje v Bruselu.

Na co jste za svého dosavadního působení na sebe nejvíce hrdý?

Osobně považuji za největší úspěch organizační i realizační zvládnutí největší živelné pohromy v novodobých dějinách samostatné ČR, a to rozsáhlé povodně ze srpna 2010.

Dalším velkým úspěchem je, že na základě zákonodárné iniciativy Libereckého kraje podepsal prezident změny zákonů O obcích, O krajích a O hlavním městě Praze. Jednalo se o zákon, kterým se mění zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o zákonodárnou iniciativu Libereckého kraje, která vychází ze zkušeností krizových štábů v době povodní. Má umožnit urychlené svolání zastupitelstva a operativní pomoc co nejdříve po katastrofě. Zákon upravuje konkrétní lhůty ke svolání zastupitelstva kraje v době vyhlášeného Stavu nebezpečí na území kraje, a to z 10 dnů na 2 dny. U zastupitelstev obcí a měst ze 7 dnů na 2 dny. Návrh Zastupitelstva Libereckého kraje prošel nejprve prvním čtením s pozměňovacím návrhem, týkajícím se právě rozšíření působnosti na obce a Prahu, se kterým se Liberecký kraj ztotožnil. Druhým i třetím čtením prošel návrh bez připomínek stejně jako v Senátu České republiky. Vedení Libereckého kraje považuje za velký úspěch, že návrh na změnu zákona prošel a v 11. srpna 2011 ho zpečetil prezident. Díky úpravě zákona bude o mnoho jednodušší a efektivnější řízení územních celků v době Stavu nebezpečí na celém území České republiky. Navíc je to poprvé v historii, kdy byla navržena, přijata, schválena a podepsána změna zákona, který podala krajská samospráva.

Jsem také pyšný na zřízení Krajského ředitelství Policie ČR v Liberci, a to dokonce podstatně dříve před původně stanoveným termínem. Je velkým úspěchem, že krajská ředitelství v šesti krajích vznikla nikoli v roce 2012 či 2011, jak bylo zprvu avizováno, ale už 1. ledna 2010. Mezi další úspěchy současného vedení Libereckého kraje patří bezesporu zahájení prací na přípravě výstavby kamenného hospice, který v Libereckém kraji doposud chybí. Dále se podařilo udržet vyrovnané financování kraje, a to i v době ekonomické a hospodářské krize. Dokonce se podařilo snížit zadlužení kraje způsobené předchozím vedením a tím udržet národní rating na úrovni stupně Aa1.cz se stabilním výhledem.

Liberecký kraj také obsadil pomyslné druhé místo v čerpání finančních prostředků z operačních programů ROP NUTS II. Severovýchod.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…