Hejtmanka socdem: Současný blahobyt vytvořili ti, kteří z něj dnes mají nejméně
16.09.2020 11:04 | Zprávy
ROZHOVOR Ve funkci hejtmanky Jihočeského kraje stanula v roce 2017 jako první žena v historii. Sama přiznává, že na začátku roku váhala, zda bude o funkci první dámy kraje usilovat znovu. Dnes už však žádné pochybnosti nemá. Kraj, který má opravené silnice, nejlepší nemocnice v Česku a propracovanou péči pro seniory, chce vést dál.
reklama
Hejtmankou Jihočeského kraje jste od dubna 2017, ale v krajské politice se pohybujete déle. Co vás vlastně přimělo vstoupit do politiky?
V politice jsem od roku 2000, tedy od vzniku krajů. Ale vlastně už předtím jsem byla starostkou Milevska. Ale to není klasická politika, to je opravdu spíše služba lidem.
Co vás vedlo k tomu, že jste vstoupila do politiky?
Možná to bude znít divně, ale vlastně za to může sekretářka u nás ve škole. Tehdy mě totiž rozčilovalo úplně nesmyslné kácení stromů u nás ve městě a bojovala jsem proti tomu. Kolegyně se mě tehdy zeptala: proč tedy nekandidujete? V hlavě to máte srovnané, jenom nadávat, to ničemu nepomůže. A s odstupem musím říci, že měla pravdu. Tehdy jsem kývla na nabídku sociální demokracie kandidovat za ně jako nezávislá. No, a ono to vyšlo. Stala jsem se starostkou, a to je začátek mé politické kariéry. A mimochodem – starost o lesy a zeleň v kraji mě trápí dodnes.
Byla nějaká chvíle, kdy jste litovala toho, že jste vstoupila do politiky?
Pár jich bylo. Když se třeba dočkáte podrazu od lidí, které máte kolem sebe. Pak přichází zklamání a demotivace. Zakládám si na tom, že jsem férový a přímý člověk, takže se s podobným chováním těžko vyrovnávám. Naštěstí jsem ale optimistka a demotivace mi dlouho nevydrží. Držím se hesla hledat v lidech to lepší.
Původním povoláním jste učitelka. Dá se z této praxe něco využít?
Samozřejmě. Politika vyžaduje podobně jako kantořina umění mluvit, být přesvědčivý, dokázat věci vysvětlit a získat důvěru lidí okolo sebe. Možná proto je tolik úspěšných politiků původním povoláním učitel. A ještě jedna věc mě napadá. K povolání učitele patří skoro až naivní nadšení, že měníte svět k lepšímu. Tahle pozitivní energie je v životě jen výhodou.
Vystudovala jste obor český jazyk – dějepis. Dala vám studia dějin něco, co se dá v politice využít?
Rozhodně. Jak nás učili – Historia magistra vitae. Situace se v dějinách stále opakují, jen v jiných kulisách. Tohle poznání sice není úplně radostné, ale mě nikdy neodradilo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.