ParlamentníListy.cz
» Aréna » Rozhovory » Hlas sněmovního experta na zahraničí: ČR ztrácí kredit už od 90. let. Víte vůbec, jak se k migrantům chová Saúdská Arábie?
Hlas sněmovního experta na zahraničí: ČR ztrácí kredit už od 90. let. Víte vůbec, jak se k migrantům chová Saúdská Arábie?
14.09.2019 19:21 | Zprávy
ROZHOVOR „Trikolóra například vyhlašuje záměr zrušit institut minimální mzdy. S tím SPD zásadně nesouhlasí. Považujeme minimální mzdu za jeden ze základních nástrojů ochrany nejslabších příjmových skupin pracujících, za alespoň základní záruku jejich důstojnosti a existenční jistoty. Bez existence a garance minimální mzdy by úroveň mezd stagnovala či klesala, což by poškodilo v první řadě ony nízkopříjmové občany. Na druhé straně Trikolóra navrhuje snížení daně z příjmu pro osoby s měsíčním příjmem nad 100.000 Kč. Z toho je docela patrné, na jaké cílové voličské skupiny míří,“ uvedl v rozhovoru poslanec za SPD Jiří Kobza.
reklama
Za SPD jste v Poslanecké sněmovně mimo jiné také místopředsedou zahraničního výboru. Mluvíte anglicky, německy, rusky, italsky a persky, jak tyto své znalosti dokážete uplatnit při práci v zahraničním výboru sněmovny?
K mým povinnostem místopředsedy výborů pro evropské záležitosti a zahraničního patří mnoho cestování a jednání se zahraničními delegacemi, které navštěvují náš Parlament. Tam se jazykové vybavení hodí samozřejmě vždycky. Už jenom proto, že můžete s partnery jednat i bez tlumočení, navíc odchytíte mimo tlumočení, o čem si povídají vaši partneři a můžete se připravit na jejich argumenty v další diskusi. Navíc studium cizích jazyků mne baví a také je doporučováno pro rozvoj mozkových kapacit, tak se snažím zjistit, jestli to funguje. Zatím netuším.
Máte velmi dobré znalosti o současné napjaté situaci v Íránu. Ve Sněmovně jste také předsedou skupiny přátel Íránu. Jaká je aktuální situace podle vás?
Írán je ve složité vnitřní situaci i v zahraniční politice. Proti Íránu byly snad již uplatněny snad všechny nátlakové sankce, které byli zodpovědní úředníci v USA a v EU schopní vymyslet. Faktem je, že z obchodního obratu 15 miliard eur, který Írán dosáhl s EU, zhruba 25 procent tvořil íránský export. Je tedy zřejmé, že obchodní sankce více poškozují zejména státy EU. Na íránské straně sankce dopadají na obyčejné lidi, kterým ztrpčují život, dále umožňují radikálním a militantním islámským skupinám zpochybnit vládu tzv. umírněných kolem prezidenta Rouháního a posilují pozici radikálů, kteří prosazují filozofii, že se Západem lze jednat pouze konfrontačně. To znamená, že sankce odnášejí obě strany. V Evropě přicházejí lidi o práci a v Íránu vysoká inflace a drahota sráží životní úroveň všech vrstev společnosti.
Můžeme tedy shrnout, že tlak zvenčí upevňuje přísný islámský režim a umožňuje mu se o to tvrději vypořádat s vnitřní opozicí. Íránci navíc velmi umně využívají odstrašujících příkladů okolních států (Afghánistán, Irák, Sýrie, Libye), poukazují na to, jak dopadly (rozpadají se v chaosu a občanských válkách) povolné státy, když začaly naslouchat Západu. Po zlém s Iránci nikdy nikdo ničeho nedosáhl. Jsem tedy přesvědčen, že je v zájmu ČR a potažmo i EU s Íránem vést konstruktivní dialog, kde vzájemné závazky budou dodržovány. Doufám, že k tomu i ustanovení meziparlamentní skupiny česko-íránské může napomoct.
Írán je velmi často označován za původce všeho zlého na Blízkém východě. Proti Íránu se USA spojily s jeho regionálními odpůrci, tedy s Izraelem a Saúdskou Arábií. Jak lze podle vás vybalancovat náš oficiální postoj k Íránu?
Zde se můj názor, opřený o poměrně hlubokou znalost íránského prostředí, značně rozchází s názory a nejenom s proklamacemi EU, ale zejména aktivistického ministra Petříčka (ČSSD). Na PL vyšel asi před rokem můj článek o Íránu, který se zabýval otázkou, jaký Írán vlastně chceme? Chceme Írán vstřícný, spolupracující a obchodující – anebo nepřátelský, zahnaný do kouta a cenící zuby v regionu? Bohužel, jak v USA, tak v Evropě (a také v ČR), je mnoho vlivných lidí, kterým spíš vyhovuje mít Írán za nepřítele. Soupeření Íránu se Saúdskou Arábií a s Tureckem o pozici regionálního islámského hegemona nahrává politice velmocí a posiluje jejich vliv v regionu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.