Ze dne na den zažili Češi velké změny v dosavadních opatřeních kvůli novému koronaviru. Zákaz pohybu už neplatí, hranice se uvolnily a provozovny se otevřou dříve. Soud totiž zkritizoval vládu, že některá nařízení vydala v rozporu se zákonem. O čem to podle vás vypovídá?
Vypovídá to o tom, že vláda v čele s Andrejem Babišem se snažila ukázat jako akční a rozhodná a pak se lekla, že by v souvislosti s opatřeními podle krizového zákona musela čelit žalobám na náhradu škody. A tak jak z rozsudku Městského soudu v Praze víme, i v rozporu se zákonem všechna opatření převedla pod režim mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví, která s odškodněním nepočítají. Kdyby premiér Andrej Babiš hrál fér, tak by situace vypadala jinak. Mohli jsme se chovat standardně podle pandemického plánu a podle krizového zákona a k žádnému soudu by ani nedošlo.
Průzkum společnosti Kantar CZ ukázal, že se 40 procent Čechů bojí druhé vlny pandemie kvůli rychlému uvolňování opatření. Obáváte se toho? A jak podle vás Češi situaci zatím zvládli?
Jistěže se obávám druhé vlny. Ostatně podívejme se, jak se například na druhou vlnu již dnes připravuje Německo. COVID-19 je zákeřná nemoc a mě neskutečně těší, že Česká republika, alespoň podle aktuálních čísel, v boji s ní vychází zatím velmi dobře. Nikdo normální přece nemůže chtít, aby se zase něco zvrtlo. Ale zároveň bych chtěla zdůraznit, že Češi celou pandemii zvládli zatím velmi dobře. Jsme obětavý, pracovitý a solidární národ, dodržujeme rozumná pravidla, staráme se navzájem o sebe, a proto věřím, že i s případnou druhou vlnou si poradíme.
Nechala jste se slyšet, že pomoc českým živnostníkům a podnikatelům ze strany státu byste si rozhodně představovala jinak. Jak?
Tak především rychleji a adresně. V televizi a na tiskových konferencích lítá z úst vládních představitelů jedna miliarda sem a druhá miliarda tam, ale ti nejpostiženější podnikatelé a živnostníci jsou v rámci záchranných balíčků odmítáni, banky jim půjčovat nechtějí a se vším je spojena neuvěřitelná byrokracie. Stát místo toho, aby se k celé věci postavil čelem a snažil se kompenzovat alespoň část nákladů, pouze hledá, na koho by odpovědnost a náklady přehodil. Jako třeba na pronajímatele nemovitostí. Stát by měl firmám hlavně pomoci vyřešit dočasnou platební neschopnost a podpořit pracovní trh, aby zaměstnavatelé mohli udržet pracovní místa.
Letošní rozpočet dosáhne schodku minimálně 300 miliard korun. Jak byl podle vás český stát – nejen prací vlád Andreje Babiše, ale i těch předchozích připraven na takové situace?
Podívejte se, k prosperitě se nejde prodlužit. To, že budeme dnes žít na dluh, znamená, že ho zítra budou muset naše děti zaplatit. Je jasné, že krize kolem koronaviru bude mít zásadní ekonomické dopady a jisté míře zadlužení se nevyhneme. Ale vláda by rozhodně neměla rezignovat na rozpočtovou odpovědnost. To je strašně krátkozraké.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová