Když Ursula von der Leyenová představovala Evropskou komisi, na prvním místě z komisařů jmenovala Theresu Ribera, španělskou nominantku Zelených, která má být výkonnou místopředsedkyní pro „tranzici“ ekonomiky na zelenou. Už se dá, po jejím slyšení v europarlamentu, odhadovat jakým směrem se tato „zelená tranzice“ bude ubírat?
Theresa Ribera od počátku vyvolávala možná nejvíce odporu mezi poslanci, zejména španělskými, a to kvůli jejímu působení ve španělské vládě. Obecně potvrzuje praxi, že ideologicky nejkonfliktnější portfolia jsou svěřována fanatikům. Pokud jde o Green Deal, dotýká se prakticky všech portfolií a nesetkal jsem se ani s mírným náznakem odporu. Jede se dál podle původní mapy. Je nutné připomenout, že komisaři nejsou volení politici, ale úředníci a ti jsou hodnoceni podle plnění svěřených úkolů.
Alexandr Vondra tvrdí, že česká vláda byla předsedkyní komise von der Leyenovou obelhána, a to nejen ve věci portfolia Jozefa Síkely, ale i v přístupu komise ke Green Dealu. Máte k tomuto rozčílení pana Vondry nějaký komentář?
Možná že paní von der Leyenová obelhala Alexandra Vondru, ale nemyslím, že se to stalo, nevím, proč by vládě velmi submisivně se chovající země cokoli slibovala.
Ostatně vláda tvrdí, že je s portfoliem pana Síkely spokojena. Nic nenasvědčovalo tomu, že by paní předsedkyně chtěla z vytčených cílů Green Dealu ustoupit, právě naopak. Chápu, že se pan Dr. Vondra, který kritizoval Green Deal, a to je třeba objektivně přiznat, snaží vzbudit dojem, že může víc než jen kritizovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo