Ivan David: Vondra se cítí podveden? Nevím, co si od Leyenové sliboval

09.12.2024 12:41 | Rozhovor

Nevím, proč by paní von der Leyenová vládě velmi submisivně se chovající země cokoli slibovala, říká europoslanec Ivan David k rozhořčení svého kolegy Alexandra Vondry, že nová předsedkyně komise obelhala Česko. Sám Vondra se podle něj snaží ukazovat, že Česko může v EU víc než jen kritizovat, ale moc se mu to nedaří.

Ivan David: Vondra se cítí podveden? Nevím, co si od Leyenové sliboval
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Europoslanec Ivan David

Když Ursula von der Leyenová představovala Evropskou komisi, na prvním místě z komisařů jmenovala Theresu Ribera, španělskou nominantku Zelených, která má být výkonnou místopředsedkyní pro „tranzici“ ekonomiky na zelenou. Už se dá, po jejím slyšení v europarlamentu, odhadovat jakým směrem se tato „zelená tranzice“ bude ubírat?

Theresa Ribera od počátku vyvolávala možná nejvíce odporu mezi poslanci, zejména španělskými, a to kvůli jejímu působení ve španělské vládě. Obecně potvrzuje praxi, že ideologicky nejkonfliktnější portfolia jsou svěřována fanatikům. Pokud jde o Green Deal, dotýká se prakticky všech portfolií a nesetkal jsem se ani s mírným náznakem odporu. Jede se dál podle původní mapy. Je nutné připomenout, že komisaři nejsou volení politici, ale úředníci a ti jsou hodnoceni podle plnění svěřených úkolů.

Alexandr Vondra tvrdí, že česká vláda byla předsedkyní komise von der Leyenovou obelhána, a to nejen ve věci portfolia Jozefa Síkely, ale i v přístupu komise ke Green Dealu. Máte k tomuto rozčílení pana Vondry nějaký komentář?

Možná že paní von der Leyenová obelhala Alexandra Vondru, ale nemyslím, že se to stalo, nevím, proč by vládě velmi submisivně se chovající země cokoli slibovala.

Ostatně vláda tvrdí, že je s portfoliem pana Síkely spokojena. Nic nenasvědčovalo tomu, že by paní předsedkyně chtěla z vytčených cílů Green Dealu ustoupit, právě naopak. Chápu, že se pan Dr. Vondra, který kritizoval Green Deal, a to je třeba objektivně přiznat, snaží vzbudit dojem, že může víc než jen kritizovat.

V poslední chvíli, už po „slyšení“ kandidátů na komisaře, došlo k přesunu agend, když maďarskému komisaři Varhelyimu bylo odebráno zdravotnictví a předáno progresivistické belgické komisařce Hadje Lahbibové. Vy jste se jako lékař na zdravotnickou agendu dost vyptával, je podle vás správné, že jste se nemohl zeptat komisařky, která nakonec bude mít zdravotnickou agendu v kompetenci?

Nemyslím, že by se Evropská unie měla zabývat zdravotnictvím. Každá země má jiný systém, jiné podmínky, jinou úroveň, jiné právní normy. Přibrali si svévolně zdravotnictví, aby to vypadalo, že bude v další oblasti konat dobro a navíc by rádi opět „řídili“ další epidemie. Maďarský komisař zdravotnictví nerozumí ani za mák. Paní Hadja Lahbibová na tom určitě není lépe, doposud se zabývala zahraniční politikou, zahraničním obchodem a kulturou… Absence odborné kompetence je v Evropské komisi kvalifikačním předpokladem.

Zaznamenal jsem, že byly i návrhy, že by mělo být schvalování komise odloženo, dokud „zdravotnické“ grilování neproběhne. Proč se tak nestalo?

To nevím, ale „slyšení“ komisařů je více méně formalita, a kvůli formalitám se procesy obvykle nezdržují.

Když už se bavíme o zdravotnictví, během podzimu byly avizovány výsledky vyšetřování Pfizergate a role Ursuly von der Leyenové v dohodách o nákupech vakcín s manažery farmaceutické společnosti. Už je známo, k čemu vyšetřování dospělo?

Dočetl jsem se, že rozhodovat o dalším postupu se má v polovině ledna. Paní předsedkyně se odvolala a poukazuje zejména na imunitu. Nevím, jak je to v případě komise, ale i v Evropském parlamentu je zvykem, že se imunita vztahuje na politická prohlášení, ne na kriminální delikty, v takových případech, a už se v minulém období několikrát vyskytly například u bývalých starostů, je zbavení imunity obligátní, neviděl jsem, že by někdy neprošlo.

Velmi brzy po jmenování komise se opět rozjely protesty zemědělců proti obchodní dohodě s organizací Mercosur. Dříve jsme se bavili o tom, že nový komisař pro zemědělství, lucemburský bankéř Hansen, tuto dohodu podporuje. Jak se zatím vyvíjí jeho postoj k protestům a k této dohodě?

Jeden den po vaší otázce byla smlouva v Montevideu paní von der Leyenovou podepsána. Jsem si jist, že v plénu velkou většinou projde, ačkoli zemědělství v unijních zemích těžce poškodí, jako by nestačily přijaté podobné smlouvy, vstřícnost k dovozům z Ukrajiny, Green Deal, sankce na dovoz energetických surovin atd.

Kromě toho zemědělci vymírají. Evropská unie fandí nadnárodním korporacím, které likvidují domácí výrobu dovozy, takže zemědělská produkce v EU klesá a klesají příjmy zemědělců. To je ta pomoc. Pan Hansen sice zdůrazňuje, že je ze zemědělské rodiny, ale věnoval se obchodu a financím…

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

HHH, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseantares.h , 09.12.2024 13:13:11
Přece i imunita se dá zrušit tak proč to neudělají u Leyenové? Ona není vládkyně světa a nemůže si dělat co ji napadne! Proč nechce ukázat esemesky které si psala s šéfem Pfizeru když je to vše tak křišťálově čisté?! A Saša se zase hraje na troubu, byl podveden, tak to určitě!

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …