Pane inženýre, je to něco přes rok, co vyjely při protestu zemědělců traktory do Prahy. Změnilo se od té doby v zemědělství něco? Když se zeptám úplně „natvrdo“, kam české zemědělství směřuje?
Zemědělství se změnilo hodně, ale ne pozitivním směrem. Nejenže nepracuje Agrární komora, Zemědělský svaz, ale Ministerstvo zemědělství provedlo řadu negativních kroků k demotivaci produkčních zemědělců. Snížily se dotace přes unijní část ze 42 miliard korun na 35,5 miliardy v roce 2024. Snížily se národní dotace z 5,2, na 2,5 miliard, a to u komodit, kde je nejnižší soběstačnost, to je vepřové, drůbeží a vejce. Dále pro produkční podniky a potravináře nastavilo negativně podpory do investic. Všechny tyto kroky odradily produkční zemědělce a produkce hlavních komodit stagnuje či klesá (ovoce, zelenina, brambory, vepřové maso, drůbeží maso, vejce).
Důsledkem jsou katastrofální hospodářské výsledky, hlavně produkčních podniků, kde se odhaduje zisk za celou republiku v rezortu zemědělství na úrovni cca 3 miliardy korun.
Zato subjekty s výrobou a prodejem elektrické energie vytvářejí každý zisk ve 100 miliardách korun. Je to Kocourkov, protože vedle energie jsou samozřejmě potraviny základním atributem pro život. Zemědělství pobírá celkem 42 miliard korun (resp. 35,5 miliardy) a 2,5 miliardy (resp. 5,2, miliardy) podpor. Aby zemědělství mohlo reprodukovat svoji činnost, potřebuje tvořit zisk v objemu minimálně 30 miliard korun. To znamená za rok 2024 bude na deseti procentech této částky. Výsledkem této činnosti vlády v dalších letech bude nejen stagnace, ale i redukce činnosti v jednotlivých podnicích. Ale to asi naše vláda chce a je to jejím úkolem.
Na setkání Klubu 2019 se mimo jiné mluvilo o petici, adresované Evropské komisi, která požaduje odtajnění původu potravin. Domníváte se, že se něco takového podaří? A proč je to důležité?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora