Jaroslav Kubera: Mluvil jsem s diplomatkou Klausovou, nemohu říkat detaily, ale jak sleduji situaci na Slovensku z dálky, mohlo to být s vraždou novináře úplně jinak

12.03.2018 17:26 | Zprávy

ROZHOVOR Senátor Jaroslav Kubera (ODS) tvrdí, že KSČM mohla protesty proti Zdeňku Ondráčkovi předvídat. A Andrej Babiš jako premiér nemá diktovat, koho vládní partner na dohodnutou pozici dosadí. Setrvali však na svém, a tak nemohli očekávat, že to lidé přijmou s potleskem. Hrozby komunismu se však neobává, socialismus k nám prý míří spíše ze Západu.

Jaroslav Kubera: Mluvil jsem s diplomatkou Klausovou, nemohu říkat detaily, ale jak sleduji situaci na Slovensku z dálky, mohlo to být s vraždou novináře úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Zdeněk Ondráček byl zvolen předsedou sněmovní komise a pak rezignoval. Andrej Babiš změnil svůj postoj a lidé vyšli na náměstí demonstrovat. Co si o těch všech událostech myslíte?

Já bych to řekl jednoduše: Ondráček je vůl. Samozřejmě to myslím nadneseně, protože celá situace je vážnější. Mohl by se lehce vyvléknout, kdyby řekl, že ve dvaceti je člověk sice formálně dospělý, ale vlastně dospělý není. Proto se Klaus zdráhal jmenovat mladé soudce a proto je věk pro vstup do Senátu nastaven na čtyřicet let. Tehdy už se předpokládá, že je člověk vyzrálý, i když ne vždy je to pravda, já stále prožívám pubertu a občas si stále připadám jako nezkušený trouba. Je hrůza, že setrval na svých šílených stanoviscích, které mu nikdo nebere, každý má právo na svůj názor, ale ne každý chce být právě šéfem komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Myslím, že i KSČM udělala chybu. Když už vybojovala takové výhody, mohla nominovat někoho jiného. 

Takže měli celou situaci předvídat?

Z principu se říká, že nikdo jiný by neměl sahat do nominací a premiér by neměl určovat, kdo z koaliční strany na dané ministerstvo půjde. Někdy je to nepříjemné, ale jde o právo koaličního partnera a v zásadě je to jeho věc až na výjimky. Tohle byl mimořádně složitý případ a myslím, že Babiš tomu uškodil tím, že trval na svém. Ondráček byl během revoluce ve služebním poměru a vše nebylo tak jednoduché, jak nám to nyní připadá. Kdybychom šli dále do historie let 1968, 1948, 1938, tak bychom našli i složitější případy než tento. On však setrval, tak nemohl očekávat, že bude přijímán s potleskem.

Reakce veřejnosti vás tedy nepřekvapila?

Bylo to příjemné překvapení z hlediska znamení, kdy lidé měli pocit, že už je něco přes čáru, což v téhle době není úplně běžné. My Češi jsme typičtí nedemonstranti na rozdíl od Italů nebo Jihoameričanů. Když je na naší demonstraci dvě stě lidí, je veliká.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…