V posledním vašem komentáři pro Deník jste vyzval české politiky: Uvolňovat obezřetně, mluvit jednoznačně. Napsal jste to s tím, že předchozí uvolňování opatření proti pandemii v prosinci přineslo další vlnu nakažených koronavirem. Domníváte se, že to česká vláda dokáže, když už rok sledujeme různé kličky, protichůdná vyjádření a změny vydávaných opatření? Dočkáme se toho?
Já myslím, že je to jednoznačné. Nedočkáme – už proto, že je před volbami a každý si chce ohřát svoji polívčičku, každý si chce zaserfovat na vlně covidu, takže toho se nedočkáme. Ale v té druhé a podstatnější věci jsem mírným optimistou, protože to, že vláda odložila otevření obchodů alespoň o týden, svědčí, že se snad poučila z chyb, které udělala loni.
Zrovna jsem se chtěla zeptat, zda vaše varování znamená obavu, že by se vláda nechala zviklat protesty lidí – tedy populismem, nebo tlakem opozice a mohla by tak pandemickou situaci zhoršit?
Může se to samozřejmě stát, ale není to jen populismus. Popravdě řečeno jsou stesky podnikatelů v pohostinství, hotelích nebo ve službách naprosto oprávněné. Lidé jsou někdy v zoufalé situaci, řeší svoji existenci, takže to není, jako bychom naslouchali hlasům lidí, kteří volají: Dejte nám chléb a hry. Tady je to skutečně na hraně, ale vždy se jedná o rozhodování mezi špatným a ještě horším, jenomže opravdu musí být brán zřetel hlavně na bezpečí celé populace. Riziko, že starší a slabší zemřou, musí mít přednost i před oprávněnými hlasy podnikatelů.
Zmínil jste, že vláda odložila otevření obchodů o týden. Jsou malé obchody opravdu tak velkým rizikem vzhledem k tomu, že v potravinových řetězcích se lidé srocují? Kde je to možné, lidé popíjejí na zahrádkách, kadeřnice docházejí do domů…
To je velice jednoduché. My musíme omezovat riziko tam, kde to jde. To, že lidé dnes přestupují řadu omezení, nenosí například v 90 procentech případů venku respirátor nebo roušku, ani v parcích a městech, nebo že výdejní okénka fungují skoro jako zahradní restaurace, to je pravda. Ale kde vláda může epidemii brzdit, což je například v případě obchodů, tak to má dělat a dělá to odstupňovaně. Dejme tomu, že teď dostanou přednost žáci před obchody – ještě týden. Podle mě je to rozumné, epidemie se chová matematicky, my musíme kontakty přehrazovat, což teď vláda dělá.
Hlavním vodítkem musí být blaho celé společnosti, což je porážka epidemie. Když se obchody otevřely před Vánocemi, přineslo to katastrofu, to se nedá jinak nazvat. Vánoční rozvolňování zabilo tisíce lidí. Takže ano, to, že jsou na tom obchodníci a podnikatelé ve službě špatně, je pravda, ale musíme rozvolňovat pomalu a opatrně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová