Jde o Merkelovou. Europoslankyně Konečná otevírá, co můžeme čekat po příštích evropských volbách

06.11.2018 19:39 | Zprávy

ROZHOVOR „Jak je možné, že nám v Evropě stále sedí diplomaté státu, který je schopen na svém vlastním konzulátu zavraždit člověka, rozřezat jeho tělo a pak ho zlikvidovat a ještě se tvářit, že se vlastně nic neděje?“ ptá se europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to nazvala farizejstvím a dvojím metrem. Vadí jí, že sankce vůči Saúdské Arábii nebyly schváleny, že ruští diplomaté byli vyhošťováni den po otravě Skripala bez důkazů či potvrzených informací. Podle Konečné jde o ukázku pro občany, že vedení Evropské unie jde jen o peníze, prodej a zisky, nikoliv o morální a lidské hodnoty, jak tvrdí.

Jde o Merkelovou. Europoslankyně Konečná otevírá, co můžeme čekat po příštích evropských volbách
Foto: Archiv Kateřiny Konečné.
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná.

Jak vnímáte problematiku misí českých vojáků v zahraničí? Diskuzi rozbouřila smrt českých vojáků v Afghánistánu. Jak důležité je mít naše vojáky v zahraničních misích?

Dlouhodobě držíme stejný názor. Mise – a zvláště v Afghánistánu po sedmnácti letech – prostě nepřinášejí pozitiva, která nám byla slibována. V každé výroční zprávě se lze dočíst, že situace je horší a horší, a je otázka, zda je tohle správné řešení, které bychom pro Afghánistán měli zvolit. Ale samozřejmě je mi líto těch lidských životů, neskutečně soucítím s rodinami; a na druhé straně se ptám, zda se naši vojáci mají podílet na těchto misích.

Takže byste byla pro zvážení, zda Češi z desetimilionové země mají být součástí takových vojenských akcí?

Určitě, jsem přesvědčená – koneckonců naše armáda je dnes vycvičena spíše pro to, aby sloužila venku, než aby pomáhala doma – že to není úplně účelem armády. Armáda by primárně měla sloužit k ochraně našich hranic a v případě nějakých katastrof k pomoci našim občanům. Nejsem zastáncem toho, abychom primárně cvičili vojáky k vysílání do zahraničí, ještě navíc pod mandátem někoho úplně jiného, kdo se neslučuje s našimi zahraničněpolitickými zájmy.

Nyní je jisté, že kancléřka Angela Merkelová končí v čele strany CDU v Německu kvůli výsledku ve volbách. Očekávala jste její odchod?

Člověk by řekl, že kdyby nastal o něco dříve, měli bychom o řadu problémů méně. Z druhé strany ona to predikovala ve chvíli, kdy se konaly poslední volby – sama říkala, že když se to nepovede, bude muset zvážit setrvání ve funkci. Já jsem přesvědčená, že to nicméně nebude konec její politické kariéry, možná se s ní potkáme někdy někde jinde. Každopádně očekávání bylo dáno i tím, co jsme slyšeli od Angely Merkelové po celá léta, kdy CDU prohrávala jedny volby za druhými. Bylo to něco, co mě rozhodně nepřekvapilo. Na druhé straně bych se s kancléřkou ještě neloučila, protože je možné, že se nám objeví v jiné pozici někde jinde. Mluví se o šéfce Komise, o šéfce Evropské rady. Určitě je to ambice, kterou by mohla mít.

Koneckonců některé orgány Evropské unie jsou nevolené.

Přesně tak a hlavně jsou velmi často silně domlouvané lobby francouzsko-německo-italsko-španělské – když vynechám Velkou Británii, která v tom po brexitu nebude hrát velkou roli. Myslím, že tohle je věc, kterou můžeme čekat po příštích evropských volbách, pokud lidovci budou dál tak suverénní politickou frakcí, jakou jsou do teď. Já bych si přála opak, protože za sebou nenechávají nic dobrého, ale nemohu to vyloučit.

Domníváte se, že je to právě migrační politika Angely Merkelové, kterou jí teď voliči ve volbách vracejí?

Jde hlavně o to, že nebyla schopná adekvátně reagovat na situaci, která panuje v Německu. Když mluvíte s lidmi žijícími v Německu, velmi otevřeně se dnes už baví o zhoršování bezpečnostní situace, vznikají různá opatření, na něž nebyli zvyklí, například musí vozit děti do školy, protože bydlí na vesnici a mají strach, aby se jim něco nestalo. Dnes a denně slyšíme zprávy o násilných trestných činech.

U Angely Merkelové to samozřejmě započalo tím, že jsou všichni vítáni bez rozdílu. Pak nedokázala adekvátně reagovat na situaci, která nastala v zemi – především bezpečnostní. Když nezvládáte bezpečnost ve vlastní zemi, jak jí chcete vládnout? A jak chcete, aby vás lidé volili? Pro každého je dnes primární, ať už žije kdekoliv, aby žil v bezpečné zemi. Německo se bohužel pod její nadvládou stalo zemí, kde takové bezpečí, na jaké Němci byli zvyklí, prostě už není.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…