Jde o minulost? Jaroslav Bašta ji má lepší než generál Pavel. Jenže se to bere jinak

26.10.2022 21:31 | Rozhovor

Člověk, který usiluje o funkci prezidenta, musí svoji minulost vysvětlovat jasně. Politolog Lukáš Jelínek pro ParlamentníListy.cz popsal, jaký vliv na volby budou mít současná odhalení a svědectví ohledně osoby generála Petra Pavla. Chybějící kandidát vládních stran může být vnímán jako otázka reputace, která může vyvolat obavy z vyprázdněnosti stran nebo vzájemné neschopnosti se dohodnout.

Jde o minulost? Jaroslav Bašta ji má lepší než generál Pavel. Jenže se to bere jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Lukáš Jelínek

Generál Petr Pavel, kandidát na prezidenta v lednových volbách a bývalý předseda vojenského výboru NATO, čelí silné kritice kvůli své minulosti. Historik Petr Blažek a bývalý spolužák generála ve škole pro zpravodajské důstojníky Pavel Beneš tvrdí, že Pavel byl v minulém režimu loajální komunistům. Blažek uvedl, že se také účastnil kurzu pro budoucí pracovníky rezidentur Zpravodajské správy Generálního štábu (československá vojenská zpravodajská služba Československé lidové armády, pozn. red.). Pavel Beneš, bývalý spolužák Pavla, zase v rozhovoru pro Právo mimo jiné uvedl, že účastníci zmíněného kurzu museli být bezproblémoví odborně i politicky a cílem bylo vychovat z nich spolehlivé a straně věrné důstojníky.

Podle Lukáše Jelínka se dalo očekávat, že jedním z bodů prezidentské předvolební kampaně a antikampaně bude šťourání v minulosti kandidátů. „Ti, kdo byli plnoletí před listopadem roku 1989, se musí smířit s tím, že bude zkoumáno i jejich chování za komunistického režimu. Tím spíše by každý, kdo se rozhodne do boje o Hrad zapojit, měl mít zameteno před svým prahem a o své minulosti informovat otevřeně a srozumitelně,“ řekl politolog.

Minulost kandidátů

Voliče však prý taková problematická minulost příliš netrápí. „Z hlediska Ústavy má právo kandidovat každý, kdo splňuje formální předpoklady a sbírá podpisy pro svoji kandidaturu. Dále rozhodnou voliči, zda se podívají na minulost kandidátů, zda jim vadí, anebo se zajímají o jejich současné, aktuální politické postoje. Na tuto situaci paradoxně platí výrok Václava Klause, který parafrázuji: Když řídíme auto, tak bychom neměli mít zpětné zrcátko větší než čelní sklo,“ sdělil. V české politice i v některých dalších státech mají prý lidé mnohem větší a závažnější starosti, než se zabývat tím, jestli byl Petr Pavel voják výsadkářů, špión nebo diplomat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

20:35 Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

„Přerod politologa na politika měl za následek, že ta první odbornost velmi mnoho ztratila, přičemž …