V nedávném rozhovoru pro náš server Ivan Langer hovořil o kryptomafiánských strukturách Věcí veřejných kolem Víta Bárty. „Nejdřív musel Bárta a spol., protože chtěl ovlivnit, obsadit a řídit policii, odstranit Langera, pak se musel zbavit policejního prezidenta, dosadil si tam Petra Lessyho jako ústupného slouhu. První, co Lessy udělal, bylo, že vyměnil ředitele Útvaru pro odhalování korupce a kriminality, dosadil si tam svého plukovníka Martince. A ten si dosadil svého analytika plukovníka Petržílka,“ řekl kupříkladu. Co na to říkáte?
No, to je výborný! Ten zrovna má co mluvit! Za prvé: Ivan Langer se vyřadil sám, jak řádil na Ministerstvu vnitra. Ivan Langer totiž způsobil, že policie nevyšetřovala velké kauzy. Policii měl zcela pod svou osobní kontrolou, měl i „svého“ policejního prezidenta, který hlásil premiéru Nečasovi věci dokonce ze živých spisů. To znamená, že Ivan Langer udělal všechno pro to, aby policie byla kontrolovaná politiky a nic nevyšetřila. Navíc dávno předtím, než byly Věci veřejné ve sněmovně, tak občané Langerovi ve volbách spočítali jeho hříchy. S tím vším proto Vít Bárta nemá vůbec nic společného. Když já jsem přišel na vnitro, tak tam byl opravdu po Ivanu Langerovi velký rozklad. Našli jsme tam rozkrádání veřejných peněz, podali jsme několik trestních oznámení. Například byla známá Langerova kauza s praním prádla, které bylo předražené, pronájem lázeňského domu, kde stát přicházel o stovky miliónů...
Za druhé, Bárta nemohl ovlivňovat výběr policejního prezidenta, to dělala nezávislá komise. Bylo tam několik kandidátů a když na to přijde, tak Petr Lessy byl nakonec vybrán k mému překvapení jako člověk, kterého tady nikdo neznal. V soutěži na policejního prezidenta byl například Viktor Čech, a to byl můj favorit. Takže říkat, že Věci veřejné si dosadily Petra Lessyho, je velký nesmysl. Naopak byl špatný ten systém, kdy ministr vnitra si sám určuje policejního prezidenta, neboť pak hrozí nebezpečí, že si vybere nějakého – terminologií Ivana Langera – slouhu. My jsme proto zavedli výběrové řízení, což je mustr na to, jak by měl být vybírán policejní prezident, aby jej ministr vnitra nemohl ovlivňovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová