Jozef Banáš: Bojím se, že výdobytky roku 1989 blednou před tím, co nabízel socialismus. Zadlužený drží hubu a krok, a o to mocným jde

18.02.2019 4:40 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Je nepřípustné, aby se na zdraví lidí vydělávalo. Ale tlak majitelů nemocnic a pojišťoven nutí lékaře měnit své poslání, takže se nesnaží pacienty vyléčit, ale udržovat je ve stavu nemocných. Nemocný člověk je manipulovatelný a ovladatelný, což platí i pro hloupé lidi, a tak by politici byli sami proti sobě, kdyby se snažili mít vzdělanou společnost. Mocným jde o to, aby byl člověk zadlužený, protože pak musí držet hubu a krok. Tvrdí to slovenský prozaik, diplomat a politik Jozef Banáš, podle něhož se lidé snaží být stále výkonnější, vydělávat víc a končí to tak, že jsou doslova vykořisťovaní a tráví v práci dlouhé přesčasové hodiny na úkor rodin. Bohatnou, ale jsou méně šťastní.

Jozef Banáš: Bojím se, že výdobytky roku 1989 blednou před tím, co nabízel socialismus. Zadlužený drží hubu a krok, a o to mocným jde
Foto: Jozef Hubel
Popisek: Jozef Banáš

Za posledních třicet let prošly česká i slovenská společnost velkou proměnou. Vy jste kdysi prohlásil, že Dubček snil o socialismu s lidskou tváří, kdežto Havel o kapitalismu s lidskou tváří a oba tyto sny se ukázaly jako utopické. Myslíte, že sny lidí z náměstí během listopadových událostí roku 1989 o změně pořádků v zemi se naplnily? Nechtěli třeba něco jiného?

Dovolím si doplnit, že i idealista Kristus snil o království Božím, tedy také ideálním duchovním stavu člověka, a jak dopadl? Ti, kteří dávali přednost materiálním hodnotám, ho ukřižovali. Podotýkám však, že neodsuzuji ani ty, kteří zlikvidovali nebo odstavili idealisty a hledače pravdy, jako byli Sokrates, Kristus, Jan Hus, Jeroným Pražský, Petr Chelčický, Galileo, Bruno, Koperník, Rousseau, Luther, Tolstoj, Gándhí nebo také Dubček či Havel. Ti, kteří je likvidovali, si počínali v souladu s hodnotami, které vyznávali, tedy s hodnotami materialistickými bez ohledu na to, zda šlo o náboženské, politické nebo ekonomické vůdce. Prostě je odstranili, neboť se obávali o své majetky a svou moc. Takže říkám stejně jako mnozí další, že se sny z náměstí v listopadu 1989 nenaplnily z jednoduchého důvodu – nesnažili jsme se o změnu hodnot, o posílení duchovních principů, ale pouze o naplnění materiálních hodnot. Něžná revoluce 1989 se tak zařadila do dlouhé řady podobných revolucí, která přinesla jedinou markantní změnu – nastoupili noví mocní. Ale v civilizaci, která vyznává jen mamon, se ani nic jiného nemohlo stát. Ujišťuji vás, že 99,9 procenta těch, kteří dnes nadávají na politiky, by se chovalo úplně stejně, jako se chovají politici, pokud by se do aktivní politiky dostali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

9:45 „To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

VIDLÁKŮV TÝDEN „To nevymyslely markety, to vymysleli kdysi vodaři. Zdražili vodu, lidé s ní začali š…