KSČM stojí v předklonu před Babišem jak před vrchností. Pácháme harakiri. Filipův vyzyvatel Skála hovoří o nové bojovné levicové platformě RESTART, která právě vzniká

10.10.2018 14:28 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála hodnotí důsledek komunálních a senátních voleb pro KSČM. Vysvětlil, proč vyzval předsedu KSČM Filipa k rezignaci a proč vzniká vnitrostranická platforma RESTART.

KSČM stojí v předklonu před Babišem jak před vrchností. Pácháme harakiri. Filipův vyzyvatel Skála hovoří o nové bojovné levicové platformě RESTART, která právě vzniká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Skála

Jak hodnotíte výsledek komunálních a senátních voleb?

Česká levice páchá politické harakiri. Dopřává si to už příliš dlouho. Teď už jí hrozí, že se z politické mapy vygumuje. Kdo v jejích řadách není na kšeft, mlčet k tomu už nemůže.     

Co to znamená pro budoucnost KSČM?

Rozcestí, na němž přešlapujeme, potrvá už jen krátce. Co se z něj vyvrbí, dolehne i na generace před námi. Buď se z nás stane znovu suverénní a bojovná opozice, z níž bude mít každý tlučhuba vítr. Poptávka po té nabídce roste raketově, a ne že ne. Násobky dnešních hlasů sklidí i ve volebních urnách. Politickou mapu to změní k nepoznání.

Nebo se to, co vyhořelo už ve čtyřech volbách po sobě, „zabetonuje“ i tentokrát. Strejcovina, zamčená v parlamentních lejstrech. Dezerce od všeho, čím se dá opozice rozlišit od eráru. Nářky nad „ukradenými tématy“, zbabranými i naším jménem. Lidem, s nimiž se poměry nemazlí, to nemá co nabídnout. Čím déle to trvá, tím těžší to bude napravit. Pokud s tím nezačneme hned, příště je v sázce i naše parlamentní pozice. Ta v Bruselu a Štrasburku dokonce už za pár měsíců.       

Jak hodnotíte pozici KSČM k vládě Andreje Babiše? Ten řekl, že po listopadu měli komunisty zakázat a že KSČM nemá na vládu žádný vliv…

Chladí snad čísi spánek odjištěná zbraň? Proč nám to neřekne v Otázkách Václava Moravce? Vyrazili bychom mu na pomoc. Pokud tomu tak není, proč potom to mlčení i k řečnění, jaké si musí nechat líbit jen děvečky a čeledíni? Pokud jde o to, že nás „měli zakázat“, premiér ví, proč to říká až teď. Vzít to ta prohibice od podlahy, mohla se týkat i „práva privatizace“. Pak tu však není ani Agrofert. I to jsem však, když jeho otec-zakladatel pronesl vámi citovaná slova, musel říci nahlas já, „marxista na volné noze“. Ti, koho chrání poslanecká imunita, žmoulali čepice mezi koleny. Mlčí i k Babišově větě o nulovém vlivu KSČM na jeho vládu Tady už nejde jen o předklon před vrchností. Tady jde hlavně o to, co říká Babiš sám. Proč nikdo nedementuje ani to? Nebo snad nemá čím?      

Vy jste řekl, že by měla KSČM ve vztahu k vládě přitvrdit. V čem?

Po „přitvrzení“ se pídil redaktor iDNES, který mne zpovídal – a náš rozhovor mimochodem zaznamenal velmi korektně. Já mluvil o potřebě inventury a korekce našeho vztahu k vládě. Zpátky tam, z čeho začínal, se už bohužel vrátit nedá. Ani já se však nepasuji na generála po bitvě. Vést s ANO veřejný dialog – a ne si s ním špitat kdesi v zákulisním šeru – jsem žádal od samého počátku. Dá se to doložit i z médií. Jít touto cestou, opřeli bychom se o většinové veřejné mínění. A právě s ním za zády si toho vynutili mnohem víc.

Lidé však nevidí žádné terno ani v tom, čím jsme svou podporu vzniku vlády podmínili. Čím se to liší od cílů, zapsaných v programu samotného ANO – a také sociální demokracie jako koaličního partnera – natolik, aby levicové veřejnosti neuniklo? Vinit ji z toho, že ty nuance nevnímá, je k ničemu. Podezírá nás ze zištného kompromisu na úkor programových závazků. A to je naše vina.

Hledat „programový průnik“ s fanklubem oligarchy je absurdní. Zabránit comebacku diluviální pravice je naopak zcela legitimní cíl. K němu to ovšem rozhodně nespěje. O víkendu se pravice, upatlaná od loupeže tisíciletí, vrátila k výkonné moci i tam, kde se jí o tom už pomalu i přestalo snít. A právě před tím varovala dvě stanoviska zaslaná členům ÚV KSČM už před hlasováním o našem vztahu k vládě – a pak asi šest neděl před víkendovými volbami. Podepsala je řada územních a základních organizací strany i jednotlivých signatářů. Byly mezi nimi o osobnosti kalibru armádního generála Vacka. Vývoj dal za pravdu nám. Na rautech „pravice bez přívlastků“ bouchaly kartony sektu.

Nemá-li jich být příště ještě víc, náš vztah k vládě musí projít zásadní revizí. Tak, aby KSČM vrátil z předklonu do pozice, která levicového voliče neurazí –  a bude i pevnější hrází proti druhohorní pravici. Efektivní tlak zleva potřebuje i sám premiér. Jak vůči dinosaurům zprava, tak pytli blech ve svých vlastních řadách. Pokud to v KSČM vyhraje změna, o niž usilujeme, vyplní i toto vakuum. V zájmu republiky a „dolních deseti milionů“. S lukulským gustem a bez nároku na odměnu. Tím víc se jí dočkáme od voličů.           

Co Babišova vláda a vojenské mise NATO a KSČM?

Za nesmlouvavý odpor k válkám, vedených pod fanglí NATO, nás roky volili i lidé, kteří s námi v lecčem jiném nesouhlasili. Piruetami chytré horákyně, vytáčenými kolem vojenských misí, přicházíme i o ně. Necucám si to z prstu. Stovky těch rozhořčených mailů si našly cestu i ke mně. Já měl tu troufalost navrhovat jiný postup. Ptát se premiéra „na kamery“, je-li připraven se zavázat, že se bude řídit aspoň ustavujícím dokumentem samotného NATO, Washingtonskou smlouvou z dubna 1949, která se zapřísahá už v prvém článku, že bude ctít Chartu OSN. A ta zase uvádí, že vojenskou sílu lze použít pouze proti vnějšímu napadení nebo na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN.

Nabízely se i jiné možnosti. Ani ty nezmiňuji až teď. Například žádat, že vojenský rozpočet nesmí růst rychleji než výdaje na důchody a sociální programy, zdravotnictví, školství či vědu a výzkum. A ukázat lidem zároveň i to, oč nižší je podíl těchto kapitol ve státním rozpočtu oproti „starým zemím“ NATO. Tohle by ocenily minimálně statisíce seniorů, kteří dřív volili nás, a teď se shlédli v ANO. Ladem však zůstaly ležet i tyto šance. Spousta lidí našemu postoji přestala rozumět i v tom, co je naším „rodinným stříbrem“ a musí jím být i nadále. Spočítali nám to i v soutěži o komunální zastupitelstva, a ne že ne. Přestaňme si lhát do kapsy.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …