Klaus ml.: Volby v USA? Blížíme se Stalinovi. Zásadní věc, o které ČT mluví jinak

05.11.2020 12:11 | Zprávy

ROZHOVOR Dění kolem sčítání hlasů v amerických volbách způsobí rozvrat demokracie a důvěry občanů. ParlamentnímListům.cz to řekl předseda Trikolóry a poslanec Václav Klaus, který v té souvislosti použil známý Stalinův citát, že podstatní nejsou voliči, ale ti, kteří sčítají hlasy. Pokud jde o poslední teroristické útoky na území Evropy a Turecko, politici i média jako ČT nám neříkají řadu věcí.

Klaus ml.: Volby v USA? Blížíme se Stalinovi. Zásadní věc, o které ČT mluví jinak
Foto: Reprofoto: RP Records
Popisek: Václav Klaus mladší.

Ve Spojených státech není stále zcela rozhodnuto, hlasy se sčítají pomalu a výsledky jsou extrémně těsné. Jak to na vás celé působí?

Považuji to za rozvrat jedné ze základních či vedoucích demokratických zemí, což vždycky byly Spojené státy. Západní svět se odlišoval od rozvojového a nedemokratického tím, že přijde volič, velice rychle se sečtou hlasy a po pár hodinách poražený blahopřeje vítězi a země na základě demokracie a rozhodnutí lidí funguje dál. 

Teď jsme v Americe svědky toho, jak se v řadě států otáčí výsledky, kde byl deseti, dvanáctiprocentní náskok a výsledky nejsou jasné, oba kandidáti se prohlašují za vítěze. To připomíná různé africké státy, kde se jeden prohlašuje za vítěze, druhý to označuje za podvod a střílí u toho ze samopalů do vzduchu. To zatím v Americe nemáme, ale velice to tam tuhle situaci připomíná. Upřímně, ty všechny formy korespondenční volby, volby při hraní počítačové hry nebo prostřednictvím hodinek, to je rozvrat původní demokracie. V Římě se lidé sešli a fyzicky se stavěli za svého kandidáta. Fyzická přítomnost je hrozně důležitá. Když se budete ženit, budete za sebou mít přítomné svědky. Tyhle nové formy voleb strašně zpochybňují výsledek. 

Volby jsou spojené s místy, kde lidé žijí. Každý se na internetu dívá, jak jsme dopadli tady, kde bydlím apod. Většinou se to během let moc nemění. Jako v Praze 6 pravidelně vyhrává středopravice, v Bohumíně zase socialisté atd. Kdyby najednou vyhrála TOP 09 s 96 procenty hlasů v Bohumíně, všichni se zarazí a řeknou si, že je to nějaké divné a vezmou se pytle s hlasy a začnou se přepočítávat, aby zjistili, jak je tohle možné, když tam 50 let lidé volili jinak. Stejně tak teď v Americe ty otočky v mnoha státech díky milionům a milionům korespondenčních hlasů vypadají hrozně divně. Skoro celá země byla červená a najednou buch, korespondenční hlasy to otočily. Jde o strašně nebezpečnou věc pro důvěru lidí. Ztratí se vazba místa s volbou. Do toho i divné termíny. Co to má znamenat, že hlasy mohou přijít i několik dní po skončení voleb? Hodně to celé připomíná soudruha Stalina, že nezáleží na tom, jak kdo volí, ale kdo sčítá hlasy. Skokově se k tomu blížíme. Bez ohledu na to, že jsem fandil Trumpovi, jsem z toho celého znechucený. Rozvratu hodnot už nic nezabrání. 

Takže je podle vás už jedno, kdo nakonec vyhraje a předznamenává to negativní vývoj v budoucnu, a to nejen v USA?

Bezesporu. Tradiční demokracie je v ohrožení. Den před tím se vraždilo ve Vídni, což je kousek od našich hranic. Když přicházel nacismus, lidé to různě zlehčovali, mysleli si, že Hitler je jen nějaký tlučhuba a pak najednou břink, když napochodovali do Vídně, bylo všem jasné, že se to bez souboje dobra se zlem neobejde a kostky jsou vrženy. Teď to začíná být podobné. Před patnácti lety jsme s dětmi jezdili tradičně na vánoční trhy do Vídně, zastavili jsme se v nějakém obchoďáku, protože to tam tehdy paradoxně nebylo dražší než u nás. Teď vám čím dále víc lidí řekne, a to nejen ze severu Moravy, že jezdí raději do Krakova než do Vídně. Je to děsivé. 

Vídeň je přece součástí naší kulturní identity, máme k ní kulturně blízko, žije tam obrovská někdejší diaspora, každý šestý tam má české jméno. Jde zkrátka o místo, které velice silně ovlivňuje náš život. Ano, když se něco stane v Nice, je to strašné, ale přece jen to je na druhém konci Evropy, Vídeň ale ne.

Problém teroristických útoků a vůbec celé toto téma z mediálního a politického hlediska bylo doteď hodně dlouho skoro vytěsněné. Je to tak, že jsme usnuli a aktuální události nám opět daly facku, že něco není v pořádku?

Jde to vždy v určitých vlnách. Pokud bydlíte v nějaké hogo fogo čtvrti, jako třeba v Praze na Hanspaulce, tak tam se s nějakým nastupujícím problémem v ulicích a ztráty bezpečí ve městě tolik nesetkáte. Nejdřív se s tím setkají lidé na dělnických předměstích. To samé na Západě, kde se první konflikty odehrávaly v chudých čtvrtích velkých měst. Teď je to už pasé, Francouzi v těchto místech nebydlí a nechodí tam. Francie, Anglie a další země už nemají vládu nad částmi vlastních měst. Před zhruba deseti lety jsem byl v anglickém Birminghamu, když jsme jeli na fotbal. A při projíždění tím městem jsem měl dojem, jako bych byl v Karáčí nebo Islámábádu. Školy s ostnatým drátem, na ulicích nevidíte bělocha nebo skoro žádné ženy. To nemá s Evropou nic společného. Pak ujedete patnáct kilometrů a zase vidíte toho typického Angličana, který vám prodává lístek, zdvořilý gentleman, stará, dobrá Anglie. Ale ta země už není homogenní. 

Do takové situace se Česká republika nesmí za žádnou cenu dostat. Ale pátá kolona tu je velice silná a nedělá jí problémy podporovat masovou migraci mezi uříznutím hlavy stařence v kostele a střelbou ve Vídni. Mám na mysli pana Schwarzenberga, představitele koalice ODS, TOP 09, lidovci, což je pro jejich voliče jasná zpráva. Trikolóra nikoho s takovými názory na kandidátce mít nebude. Jde o jednu ze základních věcí, o které republika musí bojovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

7:30 „Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

Historické zkušenosti s uprchlíky z balkánských zemí se vynořují z paměti s vidinou možného brzkého …