Už třetí pondělí po sobě zaplnili lidé Staroměstské náměstí v Praze i jiná místa v republice. Zásadně odmítají novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou a žádají její demisi. Co si o těchto protestech myslíte?
Nechť každý uplatňuje politická práva podle vlastního uvážení, preferencí, volného času, místa bydlení a důvodů, byť v tomto případě je veřejně prezentovaný důvod poněkud zástupný. Nelíbí-li se demonstrujícím ministr a premiér, pak lze jen těžko předpokládat, že by je uspokojil jiný ministr navržený tímtéž premiérem.
Marie Benešová je vnímána jako kontroverzní postava, kritici jí vyčítají spřízněnost s prezidentem Milošem Zemanem, na druhou stranu ji oceňuje třeba Hana Marvanová, podle které Benešová například v kauze H-System postupovala naprosto korektně podle hesla „padni, komu padni“. Věříte, že bude Marie Benešová schopna nestranného rozhodování i dnes?
Veřejně známí lidé se dělí na miláčky davů, ďábly století a kontroverzní osobnosti. Řadu z nich osobně znám, proto vím, že veřejný pohled nijak nesouvisí s jejich osobností, znalostmi, dovednostmi, charakterem nebo zásluhami o cokoliv. Jde o souhrn náhod násobený správným či špatným načasováním a kladným či záporným kouzlem osobnosti a replikovaný médii.
V čem by dosazení Marie Benešové do čela resortu mohlo být ohrožením demokracie, jak varují demonstranti?
To opravdu nevím. Ministr toho může ovlivnit velmi málo, zejména setrvá-li na své sesli jen několik měsíců. Abyste jako ministr dokázal něco prosadit, potřebujete minimálně dva roky, ideálně dvě funkční období. Jako advokátka bych si pochopitelně velmi přála, aby ministr spravedlnosti vydržel čtyři roky, mé přání se však postupnou bulvarizací politiky a vlivem sociálních sítí už dávno změnilo na nesplnitelný sen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník