Knížecí rady lidí odtržených od reálného ekonomického života. A s rušením poplatků bych začala u koncesionářských, komentuje Markéta Šichtařová výpalné pro umělce

27.01.2019 11:55 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Světové ekonomické fórum v Davosu bývalo v minulosti setkáním skutečných ekonomů a světových politiků. Ale dnes rady a předpovědi od jeho účastníků podle Markéty Šichtařové čím dál víc připomínají knížecí rady lidí odtržených od reálného ekonomického života. V tuzemsku se analytičce zamlouvá senátní verze novely autorského zákona, která už by nenutila živnostníky platit autorské poplatky, pokud mají přijímače jen jako kulisu. Ještě mnohem víc jí ale vadí, že musí platit poplatky veřejnoprávní televizi a rozhlasu, i když je neposlouchá. U toho by s rušením poplatků začala.

Knížecí rady lidí odtržených od reálného ekonomického života. A s rušením poplatků bych začala u koncesionářských, komentuje Markéta Šichtařová výpalné pro umělce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu bývá tradičně dostaveníčkem významných politiků, bankéřů a podnikatelů. Letos tam ale potíže na domácí půdě nepustily například amerického prezidenta, britskou premiérku či francouzského prezidenta. Zaujalo vás přesto toto tradiční setkání něčím?

Donald Trump chyběl, zato naše ministryně práce a sociálních věcí nechyběla... No tak si každý může udělat obrázek o významu tohoto dostaveníčka.

Víte, setkání v Davosu bývalo v minulosti setkání skutečných ekonomů a světových politiků. Časem se stalo spíš setkáním politiků s politiky, alternativně se zpolitizovanými ekonomy. Ekonomy, kteří se na ekonomii dívají věcně, bez dogmatického pohledu na svět, by člověk snad na místě spočítal na prstech. Podle toho taky v posledních letech výstupy ze setkání vypadají.

Uvedu vám příklad za všechny. Přítomní v Davosu už stačili vypustit jeden z výstupů, totiž víceméně shodu na tom, že žádné ekonomické problémy nehrozí, jen hrstka ekonomů naopak správně argumentovala tím, že Čína prudce zpomaluje, Japonsko se obává recese, Evropa zpomaluje a tak dál. Většina přítomných ale má stále klapky na očích a odmítají číst ekonomické statistiky. A tak se mohlo stát něco naprosto kuriózního: ve stejný týden, kdy Mezinárodní měnový fond, jehož šéfka je samozřejmě v Davosu značně sledována, prohlásil, že Japonsku nehrozí recese, Japonská vláda vydala varování, že se pro tento rok reces obává. Rady a předpovědi z Davosu čím dál víc připomínají knížecí rady lidí odtržených od reálného ekonomického života. Ale nebývalo to tak vždy...

Před začátkem Světového ekonomického fóra přišla britská nevládní organizace Oxfam se zprávou o nerovnosti. Podle ní se v uplynulých desetiletích snižovaly daně bohatým a korporacím. A když vlády nevybírají daně od bohatých, převedou daňové břemeno na chudé, například prostřednictvím daně z přidané hodnoty. Oxfam proto volá po silnějším a efektivnějším zdanění velkých firem a bohatých. Měl by se varováním této organizace před stále se prohlubující propastí mezi chudými a bohatými a posilováním hněvu veřejnosti někdo skutečně zabývat, nebo to jsou plané hrozby?

To je, s prominutím, naprostá pitomost. Pomíchání příčin a následků. Nějak jsem si nevšimla, že by se daňové břemeno celkově snižovalo. Ten problém nespočívá v nějakém „novém“ přístupu k daním. Ale v jednom má Oxfam pravdu – že se zvýšila nerovnoměrnost v rozdělení majetku. A že to plodí zvýšení sociální napětí. Ovšem příčiny jsou chybně pojmenovány.

Ta příčina tkví v celkově chybných a z historického hlediska bezprecedentních politikách světových centrálních bank. Tyto centrální banky začaly ve zvýšené míře dosazovat do svých čel vysloužilé politiky místo ekonomů a dle toho jejich jednání začalo vypadat. Přestalo být ekonomicky rozumné. A tudíž centrální banky podporovaly ekonomiku, ať to potřebovala, či nepotřebovala. Důsledkem byly dlouhodobě extrémně nízké úrokové sazby a velké nafouknutí objemu peněz v oběhu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…