Pane profesore, v Českém rozhlase jste upozorňoval na to, že Česko má velice málo vlastních dat například o rizikových faktorech. Považujete to za důležité, protože opatření v souvislosti s epidemií do budoucna nemohou být celoplošná, ale efektivně selektivní. Prosím, jaká data konkrétně chybí? Co by se mělo zjišťovat, a jak v tomto směru postupovat?
Musíme jasně formulovat rizikové faktory. Zpřesnit je. Za riziko označujeme situace, které ve skutečnosti rizikové být nemusí nebo pravděpodobně nejsou. Z toho pak vyplývají problémy, protože můžeme sledovat, vyšetřovat a stigmatizovat nevhodné pacienty, pacienty, kteří riziko nenesou.
Objevila se zpráva, že děti s rýmou mají okamžitě zůstat doma kvůli podezření na covid. Nesmysl. Tohle jsou informace nepřesné, zkreslující, děsící rodiče a míří špatným směrem. Dnes je polovina dětí alergických, mají rýmu a vůbec se nejedná o covid. Rýma jako taková není typický nebo významný covidový příznak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Daniela Černá