Úřad vlády spustil iniciativu boje proti dezinformacím. Nejen na nových webových stránkách vyzývá k boji proti „prokremelským lžím“ a sledování pouze důvěryhodných zdrojů, jako jsou například vládní organizace nebo veřejnoprávní média. Uvádí také, že nahlašování dezinformací není práskačství. „Nelíbí se mi to ani obsahově, ani graficky. Už jsem několik projektů on-line stavěl a přijde mi to, jako když to dělal žák čtvrté třídy v programu malování. Zajímalo by mě, kolik ten web stál, a skutečně je pro mě záhadou, proč v době, kdy není finanční situace občanů nejlepší, máme vyhazovat peníze z okna na vytváření webů, které v reálu nevytvářejí vůbec nic,“ řekl redakci Rajchl. Tuto snahu státu označil za návrat hluboko před rok 1989, kdy se nesměla poslouchat Svobodná Evropa ani Hlas Ameriky. Dnes jsou to imperialistické weby.
„Technika je stále stejná, mění se jen role a obsazení. Vládnoucí garnitura buduje svoji pozici prosazování politiky zákazem opačného názoru. Celá rétorika je postavena na lživém narativu, že nedoporučené a zablokované weby jsou řízeny nebo placeny z Ruska. Neprokázalo se to ani u jednoho z nich, zastupuji tři zablokované weby a nikdy nedostali z Ruska žádný příjem. Dokonce jedna z analýz ukázala, že jeden z blokovaných webů píše spíše protirusky. Jde o snahu usnadnit si svoji práci a místo otevřené diskuse a obhajování názoru zašlapat opačný názor do země,“ varoval advokát.
Povýšení bonzáctví
Podle Jindřicha Rajchla v tom Česká republika není sama. „Tato hysterická vlna je všude na světě včetně Kanady. Tam už dokonce bodují média, jak se správně či nesprávně vyjadřují, aby se prosazovala vysoce obodovaná média před těmi s nízkým hodnocením. Snaha o cenzuru funguje celosvětově,“ poznamenal s tím, že politici zneužívají tragédie k prosazování vlastní politiky, což platí pro Čechy i celý svět.
Výzvy státu k nahlašování prokremelských lží označil za povýšení bonzáctví a práskačství na oficiální státní politiku. „Já se s tím nemohu smířit. Představa, že tak posílíme demokracii nebo bezpečnost České republiky a pomůžeme tím Ukrajině… to snad nemůže nikdo soudný myslet vážně. Ať mi někdo konkrétně řekne, jak to pomůže zvýšit bezpečnost České republiky,“ vyzval Rajchl. Samotné tykání státu Čechům v kampani vnímá jako marketingový trik. Mnoho marketérů podle jeho slov potvrdí, že tykání navozuje bližší vztah mezi tím, kdo něco nabízí, a tím, kdo to kupuje. Jako zvrhlé vidí reklamy na tuto internetovou stránku v rádiu. „Vláda si za státní peníze platí reklamu na svoji politiku. Budu zjišťovat, kolik stála výroba, propagace a reklama, jde o zneužívání státní kasy. Ale lidé jim to nakonec sečtou, kdo vyhazoval peníze v době, kdy nemají na základní potřeby,“ domnívá se Jindřich Rajchl.
Známý advokát se rozhodl celou věc řešit. Konkrétní podobu svého plánu zveřejnil na svém Facebooku:
Svoboda buď je, nebo není
Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil i k bouřlivým reakcím na zvolení Miroslava Ševčíka na post děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Média i politici Ševčíka označili za podporovatele Putina a jeho režimu a jeho zvolení za ostudu. Ševčík jakoukoliv podporu ruské agrese a Putina odmítá. „Politické kádrování je zpět a v plné síle. Pokud nemáte správný politický profil, nemůžete vykonávat zodpovědnou funkci. Smáli jsme se, jak moc byla dřívější doba hloupá a absurdní, ale je v plné síle zpět. Pro funkci děkana fakulty neexistují kritéria jiná než odborná práce v rámci školy. Akademický senát jasně vyhodnotil Ševčíka jako vhodného a znepokojení a kádrování, zda-li je k funkci způsobilý pro politické názory, znamená návrat do totality,“ sdělil právník a podotkl, že i dnes jsou lidé souzeni a zavíráni za nepohodlné názory, takže rozdíl mezi dobou totality a dneškem se mu stírá.
Na otázku, v jakém stavu je česká demokracie, odvětil, že i komunisté označovali svůj režim za demokratický. Rajchl se domnívá, že svoboda je nedělitelná – tedy svoboda buď je, anebo není. Nelze mít svobodu jen na 80 nebo 90 procent. Buď existuje na sto procent, nebo vůbec. „A právní stát má umožnit domoci se svého práva, pokud je porušeno. V současné době nejsou tyto podmínky dány, svoboda je omezena a za projevení odlišného názoru od toho oficiálního se začíná stíhat. Nemyslím, že žijeme ve společnosti plně demokratické, a já tvrdím, že svoboda už tady není, protože říci, že jsme svobodní z 80 procent, je nesmysl,“ vysvětlil.
Politické kádrování je zpět
K volbě děkana se negativně vyjádřili i mnozí politici. Jindřich Rajchl řekl, že jejich vyjádření zapadají do kontextu návratu k minulému režimu. „Politik se nemá vyjadřovat ke jmenování děkana nebo ho politicky kádrovat a vyjadřovat se, zda je politicky správný. Nikdo normální tohle nesmí připustit, jinak nám za chvíli budou říkat: ten se nám tam líbí a ten ne.“ Dále uvedl, že akademická půda nemůže fungovat pod politickým vlivem. Politici prý ztratili zábrany a zapomněli v demokratické zemi na principy právního státu.
Nakonec se vyjádřil k debatě na CNN Prima NEWS mezi šéfkou Trikolóry Zuzanou Majerovou Zahradníkovou a řeporyjským starostou ODS Pavlem Novotným. Ten svoji oponentku opakovaně hrubě napadal označením za koště nebo jako hloupou a nevzdělanou. Jindřich Rajchl zdůraznil, že taková úroveň do politiky nepatří. „Pokud se tak chce někdo prezentovat, nechť tak činí. Normální člověk se jen zasměje, ale to není nejpodstatnější a zakrývá to důležitější věci, kterým bychom se měli věnovat. ODS měla na plakátech předvolební heslo Změna, které můžete věřit. Někde jsem přehlédl dodatek Změna k horšímu, které můžete věřit. Asi to bylo malým písmem,“ dodal advokát na adresu vládní strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.