Vláda se ocitá v další z krizí. Věříte spíše čistotě úmyslů rebelů, tedy členů ODS, kteří se postavili proti stabilizačnímu balíčku, anebo jeho podporovatelům z vlády?
Nevěřím, že „rebelové“ jsou vedeni ideovými motivy. Ty jsou podle mého názoru jen záminkou k vydírání, popřípadě svržení Nečasovy vlády a premiéra samotného. Ponechávám teď stranou podstatu „stabilizačního balíčku“, protože si myslím, že o tu v této hře opravdu nejde.
Lze tuto situaci srovnat s minulými rebeliemi v Poslanecké sněmovně?
Jistě. Za pádem předchozích premiérů Špidly i Topolánka také nestály ideové důvody, ale boj o moc, který se za proklamované ideje pouze skrýval.
Co se nyní bude dít s rebely? Přestože ministr zahraničí Karel Schwarzenberg naznačil, že se vláda nenechá vydírat, nebude se přesto v zákulisí jednat o funkcích za podporu?
To samozřejmě nevím. Soudím, že v zákulisí ODS se jednat bude. Zda tam půjde o slibování funkcí, neumím odhadnout, ale předpokládám, že nějaké nabídky – čeho, to nevím – s přesvědčováním „rebelů“ spojeny budou.
Nemyslíte si, že premiéru Petru Nečasovi v ODS škodí, že stále více hájí pozice ministra financí Miroslava Kalouska?
Pan Kalousek z mnoha důvodů není miláčkem opozice ani mnoha poslanců koalice. Myslím však, že premiéru Nečasovi v ODS škodí hlavně to, že stojí straně v čele, snaží se jednat v souladu s koalicí a je mnoha svým spolustraníkům trnem v oku. Myslím, že v ODS jsou vlivné síly, které by se ho rády zbavily a zaměřily ODS poněkud ostřeji. Otázka ovšem je, k čemu by tyto síly chtěly směřovat. Občas se mluví o vzniku nějaké budoucí národovecké fronty v čele s dnešním prezidentem Václavem Klausem, ale kolik je na tom pravdy, to skutečně nevím. Odpovídalo by to analogickým situacím z minulosti, třeba z poválečného Německa, nebo odjinud, třeba ze současného Ruska. Stále více lidí si spojuje pojem „demokracie“ s nepořádky, rozkrádáním, velkou nezaměstnaností a pádem do chudoby, a patrně by uvítali nějakou vládu tvrdé ruky, tím spíš, kdyby slibovala nesplnitelné a jasně označila nějakého nepřítele, proti němuž by mohli lidé zaměřit svou zlobu.
Spekuluje se o tom, že Kalousek má na Nečase nějaké kompromitující informace. Může to být reálné?
To nedovedu posoudit. Mezi novináři jsem o kompromitujících informacích nic neslyšela a ani si nedovedu představit, jaké informace by to měly být.
Padne s hlasováním o stabilizačním balíčku vláda, anebo se v Poslanecké sněmovně 101 hlasů najde?
Vláda deklaruje, že její pozice stojí a padá se stabilizačním balíčkem. Pořád bych ještě tipovala, že se potřebné hlasy nakonec sejdou, ale vůbec nevylučuji, že se to nepodaří, vláda bude vládnout v demisi do předčasných voleb a země se dostane do rozpočtového provizoria. Komu to přinese něco dobrého, to nevím.
Kdyby padla vláda, je v současné politice vůbec možné dát dohromady nějakou další koaliční vládu? Nemohla by vzniknout nějaká nečekaná velká koalice, například TOP 09 s ČSSD?
Velká koalice TOP 09 a ČSSD se mi nejeví pravděpodobná, to už spíš nějaký slepenec z ČSSD, Věcí veřejných a nějakých přeběhlíků, případně „nestranická vláda odborníků“. Dost bych se ale divila, kdyby sociální demokraté o něco takového stáli, těm přece stačí, aby si počkali do voleb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský