Kompetenční žalobu si vymysleli novináři, Zemana rozhodně neovlivní. Jestli ČSSD odejde z vlády, ztratí další voliče, rozebírá firemní sociolog Bednář

03.07.2019 20:23 | Zprávy

ROZHOVOR „Raněné zvíře křičí nejhlasitěji a nejslabší člen v politice dává nejtvrdší ultimáta.“ Firemní sociolog Vojtěch Bednář v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz analyzuje situaci před klíčovou schůzkou v Lánech. ČSSD se podle něj snaží hrát sebevědomě, ale nedisponuje skutečným vyjednávacím a prosazujícím potenciálem. „Miloš Zeman, a dlužno dodat, že nejenom on, je dlouhodobě zastáncem komunikační strategie dvou pravd,“ podotýká. A kompetenční žaloba? Vynález novinářů, ne politiků. „S ohledem na procedurální záležitosti a lhůty je podle mého názoru absolutně vyloučeno, že by tento nástroj mohl cokoli ovlivnit. Je docela možné, že reálné rozhodnutí by se na světě objevilo v době, kdy už veřejnost úplně zapomene na předmět kauzy, a média budou opět nenávidět třeba Putina,“ upozorňuje Bednář.

Kompetenční žalobu si vymysleli novináři, Zemana rozhodně neovlivní. Jestli ČSSD odejde z vlády, ztratí další voliče, rozebírá firemní sociolog Bednář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Druhá vláda Andreje Babiše

Předseda ČSSD Jan Hamáček říká, že buď prezident Miloš Zeman couvne, nebo budou předčasné volby. Myslíte si, že spor, který vznikl v souvislosti s působením ministra kultury Antonína Staňka, se nakonec stane poslední kapkou v rozhodování ČSSD o setrvání ve vládě?

Sociální demokracie je ve velice nesnadné situaci, kdy neumí říct, jaké rozhodnutí jí může přinést větší katastrofu, a které může být naopak výhodné. Důvody těchto sporů jsou nedůležité, nyní je to Staněk, příště něco jiného. Podstatné je, že ČSSD nechce být špiněna tím, že je ve vládě s ANO –  a současně ví, že odchod z vlády pro ni může znamenat počátek její mimoparlamentní éry. Nikdo přitom neumí kvalifikovaně říct, které rozhodnutí je v současné situaci více správné nebo méně zlé, a charismatický vůdce, který by jasně určil směr bez ohledu na data (jako to kdysi udělal Jiří Paroubek) ve straně neexistuje. Její problém tak je, že vlastně neví, co chce, ale ví co ne, a ať udělá cokoli, vždy je zde šance, že dostane, co si nepřeje.

Pokud by ČSSD z vlády skutečně odešla, do jaké míry se rozhodnutí otočí proti ní? Bude pro veřejnost viníkem pádu vlády a ztratí další procenta, nebo voliči naopak pochopí, že nemohou setrvat v koalici, kde si neprosadí ani nového ministra?

Může, dokonce je to velice pravděpodobné. Část voličů ji podporuje právě proto, že vládne. V okamžiku, kdy z vlády odejde, jejich podporu ztratí. Je krajně nepravděpodobné, že by odchodem získala některé z voličů, které již ztratila v minulém období, nicméně stát se to samozřejmě může a sociální demokracie s tím nyní velmi silně kalkuluje. Trochu bych to přirovnal k pokeru, kde sice znáte pravidla i strategie, ale objektivně nevíte, co drží soupeř a vliv náhody na výsledek hry je stále mnohem větší, než jste schopni přijmout. Nicméně na hru jste se dali, a tak musíte hrát.

Podle Miloše Zemana není Michal Šmarda vhodným kandidátem na post ministra kultury, protože nemá ani vysokou školu. Jde podle vás o validní kritérium, nebo si Zeman jen vychutnává, že může proces odvolání Antonína Staňka zdržovat?

Miloš Zeman, a dlužno dodat, že nejenom on, je dlouhodobě zastáncem komunikační strategie dvou pravd. Jedna pravda je dávána najevo jako důvod jednání, jiná, rovněž pravda, je jeho skutečnou příčinou. O té druhé se oficiálně nikdo nezmiňuje, ale všichni velmi dobře vědí. Tato hra je velmi dobře předvídatelná pro ty, kteří ji znají, ale naprosto chaotická pro případné účastníky a pozorovatele zvenku. Tedy... pravda klidně může být obojí. A to zdaleka nejen v tomto případě.

Zeman nejprve odmítl přijmout Staňkovu demisi a nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, který mu na konci května poslal předseda vlády. Senátor Jiří Dienstbier z ČSSD se v rozhovoru pro DVTV vyjádřil, že prezident Miloš Zeman podle jeho názoru pohrdá Ústavou a snaží se likvidovat sociální demokracii. Doslova uvedl, že Zeman si užívá ústavní darebáctví. Jan Hamáček mluví o ústavní krizi. Jde o ústavní darebáctví, či o ústavní krizi?  Snaží se prezident likvidovat ČSSD? A jak si jednání prezidenta vysvětlujete vy?

Raněné zvíře křičí nejhlasitěji a nejslabší člen v politice dává nejtvrdší ultimáta. ČSSD se snaží hrát sebevědomě, ale nedisponuje skutečným vyjednávacím a prosazujícím potenciálem. Co to dělá anebo nedělá s prezidentem, nedovedu říct, ale je jisté, že ať už je jeho chování motivováno jakkoli, je pro ně velice nepohodlné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl: Zruší u nás volby jako v Rumunsku. Zelenského sabotáž nás dusí

8:41 Rajchl: Zruší u nás volby jako v Rumunsku. Zelenského sabotáž nás dusí

„Obávám se, aby Česká republika nebyla opět ta poslední, která ke změnám dospěje,“ říká k nastávajíc…