Během „koronavirové krize“ radnice Prahy 6 využila situace a odstranila pomník maršála Koněva z místa, kde 40 let stál. Radnice to už dříve avizovala, nicméně nikdy nestanovila termín a do akce se pustila během nouzového stavu. Jak jste to načasování vnímal?
Jako naprosto zbabělý čin, kdy se vedení radnice Prahy 6 chová jako uličník ve strachu, aby ho někdo nepřistihl, když dělá něco, o čem ví, že dělat nemá. Je to fraška, bohužel s mezinárodněpolitickým přesahem. Považuji to za pokus pár zastydlých bojovníků s dávno neexistujícím Sovětským svazem ukázat svou hrdinnou nadutost a vyřádit se na pomníku maršála Koněva. Oni dobře vědí, jak jsou Rusové na takové věci citliví a teď mají radost, jak jim to nandali. Je to hloupé, nemístné a zejména neuctivé ke všem vojákům Rudé armády, kteří při osvobozování našeho území i samotné Prahy zahynuli.
Nad osudem sochy se vedly vášnivé a mnohdy velmi vyostřené debaty už několik let. Pravidelně byl pomník například terčem útoků vandalů, kteří ho znehodnocovali různými nápisy a polévali červenou barvou jako symbolem krve. Není tedy jednání Prahy 6 správné? Třeba se pouze snaží zabránit budoucím dalším sporům…
Je zajímavé, že až do roku 2015 socha nikomu nevadila. I ve vypjatých událostech po listopadu 1989, kdy jsme se razantně rozcházeli s komunismem, nikoho nenapadlo vybíjet si svou frustraci z totalitního režimu na soše sovětského maršála. Asi i proto, že jedním z hesel tehdy bylo „Nejsme jako oni“.
Starosta Kolář a vedení Prahy 6 však navázali na odpornou tradici komunistické éry, kdy se pro změnu odstraňovaly nebo nechávaly schválně chátrat a ničit pomníky americké armády, která osvobozovala západ Čech. Prostě jsou jako oni, a to je odporné, ať si o osvobození Prahy Rudou armádou myslíme, co chceme.
Vlna poškozování Koněvovy sochy je také důsledkem protiruské hysterie, která se rozpoutala na půdě Evropské unie v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a zejména s ruskou anexí Krymu. Důsledkem politiky evropských lídrů bylo potácení se od jedné krize ke druhé, a od nich se nejlépe odlákává pozornost vytvořením obrazu nepřítele. Na něj se pak dá svalit veškerá odpovědnost za vlastní selhání. U nás to odnesl nebohý maršál.
Radnice Prahy 6 sice do konce roku za uložení sochy zaplatí zhruba 106 tisíc korun, nicméně z předchozích vyjádření starosty Ondřeje Koláře plyne, že dosud měla radnice výdaje vyšší, protože musela neustále nechávat pomník opravovat a zbavovat různých následků vandalismu. Není to tedy i pro daňové poplatníky teď úspornější?
To jsou směšné argumenty, které vůbec nelze brát vážně. Vedení Prahy 6 a zejména starosta Kolář se toužili na Koněvovi zviditelnit a ukázat všem svou aroganci. To se jim sice podařilo, ale vzhledem k ruské reakci nevím, jestli toho teď nelitují. Naznačované odvetné akce ze strany Ruské federace jsou spíše reakcí na rozhořčení ruské veřejnosti nad tím, co považuje za projev nevděku. Nicméně na místě starosty Koláře bych úplně klidně nespal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka