Jak si český stát stojí v boji s koronavirem po měsíci od prvního výskytu nákazy?
Nejlépe ze všech evropských zemí. Umrtvení ekonomiky, a tím většiny sociálních kontaktů přišlo na poslední chvíli. Stejně tak uzávěra zábavních akcí, hospod a restaurací, kde dochází k plošnému porušování hygienických pravidel při oplachování skla. Správné je i omezení sociálních kontaktů na nezbytnou míru a pouze na rodinu či dvě osoby. Jako jedinou chybu vidím absenci dezinfekce vozidel MHD na konečných a absenci tvrdého zákazu pendlerství. Zejména na hranicích s Bavorskem je pendlerství hazard s veřejným zdravím. Jako chybu vidím i to, že nikdo DODNES neřekl prodavačům, řidičům či administrativním pracovníkům, jaký roztok v jaké koncentraci působí virucidně na nábytek, zejména na pulty v prodejnách, a jak často je nutno pult dezinfikovat. Jaký roztok je možno použít dezinfekčně na ruce, na kliky, madla zábradlí, jak dezinfikovat oblečení, boty, interiér aut… Zejména jde o použití improvizovaných prostředků a alkoholu. Mylně se uvádělo, že účinný je i 60% alkohol. Účinnost je přitom až od 75 %. Na většinu činností bylo přitom možno použít 100% technický líh. Nikdo nikomu neřekl, jak ředit dezinfekci na bázi chloru – SAVO. To považuji za selhání všech referentů BOZP (bezpečnosti a ochrany zdraví při práci), všech bezpečnostních referentů a všech odborových organizací. Informace byly přitom přístupné v čínštině už od ledna.
Politici u nás i na Západě se přou, jak virus nazývat. Donald Trump a u nás třeba Miroslav Kalousek prosazují označení „čínský virus“ s odkazem, že se do světa rozšířil z Číny, která prý dlouho šíření nákazy tajila. Jak to vidíte?
Čína velmi otevřeně informovala o novém viru od posledního týdne starého roku. Ukazuje se, že prosincoví nemocní nebyli vnímáni jako oběti nového viru, ale jako oběti symptomů – zápalů plic, selhání ledvin apod. Vzhledem k afinitě viru ke komorbiditám vnitřních orgánů, snadnosti nakažení seniorů a lidí s oslabenou imunitou je docela dobře možné, že lékaři nechtěli nic utajit, ale prostě trpěli provozní slepotou. Jak jinak si vysvětlit, že v březnu vyšlo z čínských vládních záznamů najevo, že první případ COVID-19 se stal 17. listopadu? Kdyby vláda tuto informaci chtěla utajit, věřte tomu, že by ji utajila. Vyšlo najevo, že čínské úřady identifikovaly 266 lidí, kteří se nakazili virem v loňském roce a kteří byli pod lékařským dohledem. Nejspíš nebyly rozpoznány jako nová nemoc. Oficiální prohlášení čínské vlády vůči Světové zdravotnické organizaci uvádělo, že první potvrzený případ byl diagnostikován 8. prosince. Pravdou je, že jakýsi krajský komunistický blbec v provincii Chu-pej zasáhl proti Aj Fen, ředitelce pohotovostní služby v centrální nemocnici Wu-chan a oftalmologovi Li Wen-liangovi, kteří se pokusili už v prosinci 2019 varovat kolegy o novém viru podobném SARS, který se objevil ve městě Wu-chan. Li Wen-lianga zatkla místní policie za „šíření falešných fám“ a úřady až 21. ledna veřejně přiznaly, že došlo k přenosu z člověka na člověka. Li Wen-liang se nakazil koronavirem při plnění svých lékařských povinností také a zemřel 6. února 2020.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Radim Panenka