Kouzla s čísly. Deficit bude mnohem vyšší, než vláda říká, rozkrývá Hrnčíř z rozpočtového výboru

29.10.2022 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Státní rozpočet na příští rok, který počítá se schodkem 295 miliard korun, okomentoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec za SPD Jan Hrnčíř. Souhlasí prý s T. Okamurou, který použil slovo „paskvil“. „Drahé a hlavně neúčinné řešení, které v konečném důsledku opět zdraží zboží a služby pro naše občany,“ říká pak k takzvané válečné dani. „Nevím, jestli vláda vidí řešení důchodové reformy v tom, že budou občané pracovat až do smrti, ale já tento návrh považuji za hanebný,“ podotýká poté k úvahám ohledně zvyšování důchodového věku. Zmínil i návrhy SPD na šetření státu jako například „omezení plateb solárním baronům nebo zdanění dividend firmám se zahraničním vlastníkem“.

Kouzla s čísly. Deficit bude mnohem vyšší, než vláda říká, rozkrývá Hrnčíř z rozpočtového výboru
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř

Poslanci na středeční schůzi Sněmovny schválili v prvním čtení základní parametry státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 295 miliard korun. Premiér Fiala rozpočet označil za „krizový a válečný“. Co na to říkáte? Souhlasíte se slovy vašeho předsedy T. Okamury, který návrh rozpočtu označil za paskvil?

Jinými slovy se to ani nedá nazvat. Vláda naprosto rezignovala na slibovaná a navíc i snadno uskutečnitelná úsporná opatření, například místo proklamovaného zeštíhlení státní správy přibude v příštím roce dalších téměř 8 000 státních zaměstnanců, odmítla jakékoli návrhy hnutí SPD, které by zajistily vyšší příjmy do státního rozpočtu. Pokud se bavíme o příjmové stránce, zde vláda počítá s příjmy, které ale nebudou v žádném případě v očekávané výši. Jako příklad uvedu předpokládaný příjem z daní z příjmů právnických osob, kde vláda počítá s výrazným nárůstem, který je ale v době hromadného propouštění, krachů firem či jejich přesouvání do zahraničí naprosto nereálný.

Také navrhovaný schodek ve výši 295 miliard korun bude ve skutečnosti ještě daleko vyšší, musíme počítat s objemem daleko přes 300 miliard korun, ovšem vláda si jej opticky upravila například „schováním“ třiceti tří miliard do státních fondů.

Kritika přišla i od hnutí ANO. Například podle Aleny Schillerové vláda počítá s příjmy, které nejsou legislativně podloženy. Jak toto vnímat?

Řeč je o tzv. windfall tax, kdy vláda již počítá s příjmy z tohoto mimořádného zdanění tzv. nadměrných zisků energetických firem a bank, které ještě ovšem není zakotveno v zákoně. Navíc se na konečné podobě této daně vláda zatím ani neshodla. Jedná se tedy o čirou spekulaci, což ostatně kritizuje i Národní rozpočtová rada. Já bych k tomu ještě rád podotkl, že vláda nadto počítá se značně nadsazenými příjmy z výběru této daně, realita bude značně jiná, na což upozorňuje řada odborníků, ekonomů a koneckonců i hnutí SPD.

Když jsme u toho, co říkáte na dohady kolem windfall tax, kdy mylná informace, že bude platit už letos, srazila ceny akcií?

Další důkaz naprosté neschopnosti, amatérismu a diletantství této vlády.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…