Křeček: „Boj proti dezinformacím“ je slepou uličkou rozdělující společnost. Foltýn netuší, co bylo gestapo

23.09.2024 4:44 | Rozhovor

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz hovoří o současnosti se zaostřením na tendence směřující k omezování svobody projevu. Boj proti dezinformacím se podle jeho slov stal novým náboženstvím. Křeček, který zasedne v porotě Ceny za svobodu projevu 2024, varuje, že svobodu projevu lze omezit jedině zákonem, ale vzhledem k panující atmosféře si už někteří občané myslí, že je jim volnost ve sdělování názorů omezována.

Křeček: „Boj proti dezinformacím“ je slepou uličkou rozdělující společnost. Foltýn netuší, co bylo gestapo
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Pane doktore, námětem veřejné diskuse je ve stále větší míře svoboda projevu a tendence směřující k jejímu pomalému ukrajování. Na veřejnost čas od času proniknou zprávy o lidech, kteří byli například vyloučeni z možnosti někde diskutovat, anebo dokonce za projevované názory či účast na „nevhodné“ akci přišli o práci. Pakliže se to stane lidem, kteří nemají možnosti svůj příběh zpropagovat v médiích, mohou se na váš úřad obracet? Do jaké míry jim můžete pomoci?

U nás nemáme instituci, která by se zabývala monitorováním lidských práv, resp. jejich dodržováním. Ombudsman to podle zákona být nemůže, protože jeho činnost je primárně zaměřena na vztahy úřadů a občanů. Navštěvujeme sice místa, kde jsou občané omezeni na svobodě (věznice, zdrav. zařízení), a pokud by zde k nějakému ohrožování práv docházelo, neunikne to naší pozornosti. Na straně druhé jsme jediným orgánem, který může nezávisle posuzovat problém diskriminací, a pokud by někdo byl diskriminován, tedy by mu byla upřena práva např. pro příslušnost k národu, rase či náboženství, určitě bychom se tím zabývali. Nyní se připravuje zákon, který by institut veřejného ochránce práv změnil v NHRI, tedy v lidskoprávní organizaci  na ochranu lidských práv. To by bylo něco zcela jiného.

Ombudsman Křeček je členem odborné poroty cen svobody projevu, které vyhlašuje Společnost pro obranu svobody projevu. Veřejnost může nominace podávat ZDE.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Svoboda slova, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepouštní_liška , 23.09.2024 8:19:29
Nebyla onezena ani v minulém režimu. Jenom, když jste řekl na nesprávném místě v nesprávný okamžik nechtěný názor, musel jste kádrovákům podat vysvětlení a bylo vám doporučeno změnit místo. Případně se vaše děti nedostaly na školu, kam by chtěly. Bývalí hlavouni, kteří se oháněli ideologií komunistů, ale makali jen pro sebe a udávali ostatní, které si potřebovali odklidit z cesty, jsou dnes v pravici. A šlo to snadno. Proto hořely STB archivy už v době, kdy jsme, jako naivní studenti, zvonili klíči během sametové. A praktiky minula se znovu oprášily, aby se mohly opět využít. A co je to za lidi, a čeho jsou schopní, si můžete představit třeba na základě kauzy Mrázek, který si pár dokumentů STB nechal pro pozdější potřebu na NĚKOHO zatlačit.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…