Kubín: Že si popletolog Fiala vybral Lipavského na kandidátku, to si ODS nezaslouží

17.03.2025 21:55 | Rozhovor

Vztahy s USA se zlepší, o tom nepochybuji, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz europoslanec Tomáš Kubín (ANO). Nebude to ale díky současné politické reprezentaci, dodává. Evropští lídři zase žijí ve svém akváriu a odmítají uznat, že reálný svět je ten za sklem. Sepisují se rezoluce, ale jasná vize chybí, varuje Kubín s tím, že se pozdě zareagovalo na změnu politického kurzu v USA s nástupem Trumpa. Co se týče Sýrie, Brusel podle něho zjevně počítal, že pád Asada přinese nějakou demokratickou idylku, a teď, když se ukázalo, že povstalci nejsou „nositelé svobody“, ale vraždící fanatici, je v šoku.

Kubín: Že si popletolog Fiala vybral Lipavského na kandidátku, to si ODS nezaslouží
Foto: Archiv T. Kubína
Popisek: Tomáš Kubín, poslanec Evropského parlamentu za hnutí ANO

Pane poslanče, s jakými pocity sledujete současné dění na mezinárodní scéně? Prezident Trump se se svou administrativou pustil do řešení války na Ukrajině ve velkém, na což Evropa reaguje dost nejednoznačně. Hlavně zde ale zavládl šok a do jisté míry i bezradnost. Konají se summity, které nic nevyřeší a nic nového nepřinesou…

Summity svolané vejtahou Macronem, zkázou Spojeného království Starmerem, nebo pořádané EU, jsou jenom žalostným svědectvím toho, že současná Evropa nedokáže reagovat na přeměnu uspořádání mezinárodních vztahů a globální moci na multipolární a bezradně hledá svou roli. Z jednání šéfů evropských států vzešly jenom prázdné fráze, vzájemná ujištění o tom, jak jsou skvělí a konkrétního kromě společné fotky zhola nic. Evropa je nejednotná a impotentní, neuměla zabránit tragické válce na Ukrajině diplomatickou cestou, neumí reagovat na ruskou agresi, zkoprněle civí na razantní kroky Trumpovy administrativy a neumí pochopit to, že někdo uhání dopředu bez ohledu na její lenivé tempo.

Starmer v sobotu oznámil plán, kdy USA dohodne příměří mezi Ukrajinou a Ruskem a takzvaná „koalice ochotných“ vyšle kontingent bez vojáků USA, který bude zabezpečovat linii příměří. Trochu naivní představa.

Jaký postoj bychom jako EU měli zaujmout k válce na Ukrajině? Lze vidět smysl v dalším rozšiřování sankcí například vůči ruským diplomatům v situaci, kdy s nimi američtí diplomaté už jednají a snaží se zahájit mírový proces?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Nákupem F-35, schopných nést termojaderné bomby, z nás Fiala činí cíl

13:23 Profesor Krejčí: Nákupem F-35, schopných nést termojaderné bomby, z nás Fiala činí cíl

„Soutěž o dvě, tři či pět procent hrubého domácího produktu na obranu je od samého začátku iracionál…