Pane poslanče, s jakými pocity sledujete současné dění na mezinárodní scéně? Prezident Trump se se svou administrativou pustil do řešení války na Ukrajině ve velkém, na což Evropa reaguje dost nejednoznačně. Hlavně zde ale zavládl šok a do jisté míry i bezradnost. Konají se summity, které nic nevyřeší a nic nového nepřinesou…
Summity svolané vejtahou Macronem, zkázou Spojeného království Starmerem, nebo pořádané EU, jsou jenom žalostným svědectvím toho, že současná Evropa nedokáže reagovat na přeměnu uspořádání mezinárodních vztahů a globální moci na multipolární a bezradně hledá svou roli. Z jednání šéfů evropských států vzešly jenom prázdné fráze, vzájemná ujištění o tom, jak jsou skvělí a konkrétního kromě společné fotky zhola nic. Evropa je nejednotná a impotentní, neuměla zabránit tragické válce na Ukrajině diplomatickou cestou, neumí reagovat na ruskou agresi, zkoprněle civí na razantní kroky Trumpovy administrativy a neumí pochopit to, že někdo uhání dopředu bez ohledu na její lenivé tempo.
Starmer v sobotu oznámil plán, kdy USA dohodne příměří mezi Ukrajinou a Ruskem a takzvaná „koalice ochotných“ vyšle kontingent bez vojáků USA, který bude zabezpečovat linii příměří. Trochu naivní představa.
Jaký postoj bychom jako EU měli zaujmout k válce na Ukrajině? Lze vidět smysl v dalším rozšiřování sankcí například vůči ruským diplomatům v situaci, kdy s nimi američtí diplomaté už jednají a snaží se zahájit mírový proces?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka