Lidi se vládou nenechají věčně dojit jako krávy, vzkazuje Jakl z Hradu

19.03.2012 6:32 | Zprávy

ROZHOVOR Tajemník prezidenta republiky Václava Klause Ladislav Jakl míní, že sice rozpočtová odpovědnost může dočasně vést ke zvyšování daní, ale to časem začne lidem vadit a stát se bude muset uskromnit na výdajové stránce, a ne pouze odírat občany na stránce příjmové. Vláda bude podle něho existovat do té doby, dokud to bude vyhovovat zájmům všech koaličních stran. Pokud ne, nějaká záminka pro rozbití se najde vždy.

Lidi se vládou nenechají věčně dojit jako krávy, vzkazuje Jakl z Hradu
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Ladislav Jakl

V poslední době se na české i evropské úrovni hodně hovoří o rozpočtové odpovědnosti. Tímto pojmem se zaštiťují vládní strany, které se označují za pravicové. Je ale takovýto koncept pravicový sám o sobě? I v komunistickém, respektive socialistickém Československu byl vyrovnaný rozpočet. Nemůže vést požadavek na rozpočtovou odpovědnost ke zvyšování daní?

Když už hovoříme o rozpočtové odpovědnosti, tak bych pro pamětníky, nebo spíš pro nepamětníky připomněl, že největší verbální bojovník za údajnou rozpočtovou odpovědnost, pan ministr financí Miroslav Kalousek, byl jedním z těch, kteří, když byla příležitost schválit ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu, tak patřil k těm, kteří nejvíce bojovali proti. Když to teď vyhovuje jeho zájmům a jeho spojencům, tak se tváří jako bojovník za rozpočtovou odpovědnost.

Ale zpět k vaší otázce. Pro mne osobně daleko vyšší hodnotou než vyrovnaný rozpočet je míra přerozdělování a míra regulace. Vyšší míra přerozdělování a vyšší míra regulace dopadá  přímo aktuálně na svobodu člověka a přímo na ni útočí a omezuje ji. Rozumím ale také tomu, že někdo sleduje zájem chránit svobodu člověka nepřímo, tlakem na vyrovnaný rozpočet. Máte pravdu, že rozpočet je možné vyrovnávat i na úkor svobody lidí zvyšováním daní, ale jen do určité míry. Vždy to narazí na určitou mez. Pokud by prioritou byl vyrovnaný rozpočet, tak každá, i levicová vláda, narazí na určitou mez a když nebude moci dělat dluhy, tak nakonec bude moci ustoupit a přerozdělování snížit. Platí poučka, a nevím kdo jí řekl poprvé, že největším monetaristou je fiskální krize. Vzpomeňme, jak některé nominálně levicové vlády v různých zemích svého času dělaly velmi zásadní monetární politiku. Nevedla je k tomu žádná ideologie, ale přesně to, co vedlo Dalibora, aby se naučil na housle. Nouze. V tomto smyslu člověk, který požaduje vyrovnanost rozpočtů, může být krátkodobým spojencem pro člověka, který si přeje co nejmenší přerozdělování, protože nakonec tyto kroky povedou k omezování přerozdělování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…