Lidovecký poslanec Gabal přirovnal armádu k zimním pneumatikám. Teď prý nezbytně potřebujeme nové

18.05.2014 16:29 | Zprávy

ROZHOVOR Místopředsedou výboru pro obranu Poslanecké sněmovny je Ivan Gabal, profesí sociolog zvolený za KDU-ČSL. Kritizuje neustálé snižování výdajů na obranu. „Naše armáda kvůli tomu přestává býti bojeschopná,“ prozradil ParlamentnímListům.cz. Což je nemilé zvláště v dnešní době, kdy hrozí riziko ozbrojeného konfliktu nedaleko od nás. Na Ukrajině se v případě černého scénáře dle Gabala může dokonce opakovat vývoj v bývalé Jugoslávii v devadesátých letech. „Ukrajinský konflikt sytí Rusko, a to zcela evidentně. Materiálně, personálně, zpravodajsky, politicky i finančně,“ domnívá se.

Lidovecký poslanec Gabal přirovnal armádu k zimním pneumatikám. Teď prý nezbytně potřebujeme nové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Gabal

Jsme 15 let v NATO. Jaké výhody přináší toto členství České republice?

Primární je, že patříme do západního společenství. Máme garantovanou stabilitu, bezpečnost určité instituce, právní systém a důvěryhodnost pro ostatní, ať už v rámci EU, či NATO. Tím pádem veškeré výhody volného cestování, svobody vyjadřování. I s jejich problémy - včetně excesů, které provázejí demokratický systém - jsou výsledkem toho, že jsme bezpeční. Bezpečnost je platformou, na které může vyrůst demokratický právní stát.

Aktuálně se zeptám na výrok ministra obrany Martina Stropnického o cizích vojácích na našem území. Co si o něm myslíte?

Bylo to opravdu nešťastné vyjádření, které si Martin Stropnický může dovolit jako herec, soukromá osoba. Ale neměl by si ho dovolit jako ministr obrany, klíčový ministr  z hlediska spojeneckých vazeb. Politicky jsem zastáncem názoru, že ministr obrany by měl být buď lídr, jenž dokáže přesvědčovat lidi i o věcech, kterým nevěnují tolik pozornosti, nebo by měl mlčet. Řekl bych, že je to pro něj velice důležitá politická zkušenost, takže už tuto chybu nezopakuje. V jistém smyslu to ale bylo užitečné pro sněmovnu. Mohla se pobavit, v čem je a není význam NATO a jak je pro nás důležité být dobrým spojencem. Zejména v situaci, kdy se odehrává něco, s čím jsme už vůbec nepočítali. To znamená riziko otevřeného ozbrojeného konfliktu na evropském kontinentě.

Spojenci nás kritizují, že dáváme málo peněz na armádu. A vy také. Proč?

Už při první rozpravě o Ukrajině jsem navrhoval navýšení na 1,3 procenta. Máme armádu, u které potřebujeme zásadní zvýšení výkonnosti. Nejen proto, že nám to říká Aliance a máme problémy s plněním kolektivních závazků. Ale protože naše bezpečnost je kolektivní, řídí se mušketýrským pravidlem „Jeden za všechny, všichni za jednoho". Když jsme černý pasažér, který se veze, vystavujeme se riziku, že bychom mohli býti ponecháni svému osudu. Nemyslím si, že by se to stalo. Ale investice do obrany je investice do bezpečné a stabilní budoucnosti a jejího pokračování.

Tak jako si vyměňujeme pneumatiky na zimu, musíme investovat do své bezpečnosti z hlediska existence státu a jeho příslušnosti k Západu. Protože příslušnost k Západu je to, co jsme členstvím v NATO získali. My jsme zase poměrně hodně přinesli západní Evropě tím, že jsme zrušili Varšavský pakt a eliminovali rozdělení Evropy, vytlačili Rusy z Evropy. Umožnili jsme tím západní Evropě enormní snížení výdajů na zbrojení, pokles napětí, zvýšení pocitu komfortu a bezpečnosti a obrovské rozšíření a sjednocení Evropy. Přispěli jsme ke sjednocení Německa tím, že jsme vlastně zbourali Varšavskou smlouvu a RVHP. Za to jsme byli přizváni do NATO a měli možnost přistoupení do EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…