Marek Benda: V ANO je mnoho poslanců, kteří poslouchají Babiše, ale přitom přemýšlejí

22.11.2017 14:41 | Zprávy

ROZHOVOR Hnutí ANO se v případě mandátového a imunitního výboru zachovalo podle sněmovního matadora Marka Bendy z ODS hluboce netakticky, protože zbytečně upozornilo na problém s Andrejem Babišem a hrozbou jeho vydání k trestnímu stíhání.

Marek Benda: V ANO je mnoho poslanců, kteří poslouchají Babiše, ale přitom přemýšlejí
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda

Benda uvažuje nad jednáním představitelů hnutí ANO, kteří se snažili získat kontrolu nad klíčovým sněmovním výborem, který bude Sněmovně doporučovat, jak má hlasovat o zbavení imunity dvou nejvyšších představitelů hnutí ANO.

Policie včera znovu požádala o vydání představitelů hnutí ANO, Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, kvůli dotaci na Čapí hnízdo. Babiš prohlásil, že je překvapen rychlostí a urputností policie, což prý svědčí o tom, že jde o čistě politickou kauzu. A prohlásil, že Sněmovna není ještě ustavena, takže žádost nemůže nikdo převzít. Připadá vám také, že policie reagovala příliš rychle?

Je evidentní, že policie na možnost podat žádost o vydání čeká. A je to zcela pochopitelné, protože to je věc, která běží tři měsíce. Po dvou měsících bylo stíhání na měsíc přerušeno, než se sejde nová Sněmovna. Jsem u policie zvyklý na to, že tak trochu netuší, že se žádost adresuje předsedovi Sněmovny, a posílá to ještě před tím, než je předseda zvolen. Oni vnímají trestněprávní předpisy, už ne ty ústavní a další souvislosti. To mne ale nepřekvapuje, a dokonce mne nepřekvapuje ani Babišova reakce. Je to evidentní už z toho, jak se hnutí ANO snažilo spolu s komunisty manipulovat mandátovým a imunitním výborem, protože z trestního stíhání Babiše má hnutí ANO velké obavy.

Jste v této souvislosti rád, že se ve Sněmovně po bouřlivém dohadování podařilo prosadit, aby v mandátovém a imunitním výboru měly zastoupení všechny parlamentní strany, tedy i ty nejmenší jako TOP 09 a STAN? A proč je to podle vás tak důležité, když výbor jen dává doporučení Sněmovně, a o vydání poslanců pak stejně rozhodují všichni zákonodárci?

Nám jako ODS by to mohlo být úplně jedno, my bychom tam měli zastoupení v každém počtu, protože máme dostatek poslanců díky silnému volebnímu výsledku. Ale pokládali jsme za správné, aby zastoupení zrovna v tomto výboru, který je neveřejný, a tím pádem jen ti, kteří jsou jeho členy, mohou nějaké informace odnést do svých poslaneckých klubů, měly všechny politické strany. Bylo by naprosto nestandardní – a nikdy to tak nebylo – aby tam neměla některá z parlamentních stran své zástupce. Byla to podle mne ze strany ANO snaha od prvního okamžiku manipulovat Sněmovnou a zkoušet, jestli by si nedokázali zrovna v tomto výboru, který je klíčový pro projednávání některých kauz, vytvořit výhodnější pozici. A je docela dobře, že to udělali tak špatně, protože ten počet třináct, který navrhl komunistický poslanec Kováčik, byl tak nesmyslný a nemohl fungovat, že od toho ustoupili. Takže Sněmovna začala porážkou mocenského bloku ANO, SPD a komunisté.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová strana GEN se tvrdě pustila do Fialy i Babiše: Ani jednomu nezáleží na naší zemi

9:12 Nová strana GEN se tvrdě pustila do Fialy i Babiše: Ani jednomu nezáleží na naší zemi

V Česku vznikla nová strana GEN 2025, která se ostře vymezuje vůči současné politické scéně. Její čl…