Už nějakou dobu volají i vaši členové po odkmotřštění sociální demokracie. Mluví se o tom, že Rathova kauza by se mohla opakovat i na jiných krajích ovládaných ČSSD. Co vy na to?
Nejdřív je třeba říct, že politiku dělají lidé. Žádný politik nepředstavuje celou stranu. Průměr v každé politické straně odpovídá průměru ve společnosti. Jsou tam idealisté, lidé entuziastičtí a možná i pár těch, co více hledí na osobní prospěch, než na něco jiného. Tomu nikdy nezabráníte. Nicméně sociální demokracie, na rozdíl od vládních stran, před takovými případy nestrká hlavu do písku. Politik ČSSD obviněný z trestného činu policií je vedením strany vždy vyzván, aby se vzdal všech veřejných funkcí. Vedení ČSSD je v tom poměrně razantní a reaguje rychle. Je pravda, že mě velmi traumatizuje dopad kauzy Rath na krajské volby. Ten je evidentní. Jsem přesvědčen, že v krajských koalicích spravujeme jednotlivé regiony zodpovědně. Mnohem zodpovědněji, než politici pravicových stran a jejich centrální vlády. Vždyť jsme nastoupili v době vlády Topolánka, pak zažili úřednickou vládu Fischera a teď se dva roky potýkáme s Nečasovým kabinetem. Jsme uprostřed studené války mezi totální pravicovou vládou a často levicovými vedeními krajů. Když dojde či došlo k nějakým pochybením, jde o individuální věc. Souhlasím s názorem Miloše Zemana, že takové případy by se měly řešit padni komu padni. Pokud se ukáže, že někdo spáchal trestný čin, tak bez ohledu na to, koho se to týká, musí být věc důsledně vyšetřena. Takový člověk pak musí v politice osobně skončit a nést spravedlivý trest.
- TÉMA: Rathovo zadržení
Nebojíte se, že soud s Rathem začne před krajskými volbami a on tak straně uškodí ještě víc?
Víte, je řada lidí, co si myslí, že zatčení Davida Ratha v době před krajskými volbami nebyla náhoda. Interpretace v rámci veřejnosti jsou různé. Nicméně policie některé případy v rámci trestního řízení zadokumentovány má. Zda je vinen nebo ne, ať rozhodne nezávislý soud. Názor každého politika je jen jeho názorem, ale nesmí suplovat soud. Chápu, že se tento proces velmi líbí koalici, protože překryl řadu jejích problémů. Totální škrty a tak dále. Nyní se však v plné nahotě ukazuje, že vláda neumí sestavit vyrovnaný rozpočet, připravuje další brutální škrty a vrší se jí problémy s evropskými fondy. V těchto případech jde o systémové problémy, což jsou větší problémy, než individuální selhání jakéhokoliv politika z jedné politické strany.
Nicméně do ČSSD si právě kvůli tomu kopnul i ministr Kalousek, když prohlásil, že u jejích hejtmanů existují pochybnosti ohledně čerpání dotací…
Jedná se o regionální operační programy. Kalousek jako ministr financí a politický profesionál dobře ví, že regionální operační programy nemají nic společného s kraji a hejtmany z pohledu fungování krajských samospráv. Fungují takzvané regiony soudržnosti, což jsou samostatné právnické osoby. O těchto věcech tedy rozhodují výbory regionálních rad, v nichž někde jsou hejtmani, jinde ne. Ale nikde nerozhoduje hejtman sám. Vždy jde o společný verdikt. Kalousek mistrně maskuje, že to, co je Česku vyčítáno Evropskou komisí, je velmi špatný kontrolní auditní systém, který podléhá pod ministerstvo financí. Projekty, které byly námi, nebo našimi předchůdci realizovány, měl tento systém kontrolovat. Když Kalousek ukazuje prstem na hejtmany a říká, tam je problém, tak mlží, protože nemá v pořádku auditní systém. V krajích těch projektů za x let proběhly tisíce. Na všech dělali konkrétní lidé. Ne u všech si mohu stoprocentně myslet, že to dělali jen s nejpoctivějšími úmysly postavit něco nového a vytvořit nová pracovní místa. Kde jsou pochybnosti, ať je to vyšetřeno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský