Pokud někdo intenzivně sleduje, o čem referují domácí média, nutně musí mít pocit, že česká společnost je naštvaná a nespokojená, a to především s politikou. Máte dojem, že ten mediální obraz odpovídá skutečnosti a lidé si přejí nějakou změnu?
Mediální obraz samozřejmě přesný není. Já to vnímám tak, že došlo k odcizení občana od politiky, protože občan má pocit, že vlastně nic moc nemá smysl. Jednou za čas jde volit, volební účast je nízká, obzvlášť do Senátu, prostě občané nevěří ničemu. Proto se domnívám, že společnost je nespokojená a politika se jí odcizila.
Ale akce spolku Milion chvilek naopak ukázaly, že lidé o politiku začínají mít zájem. Vždyť od dubna takřka do začátku prázdnin čelila země sérii demonstrací, které byly nejprve označovány za protest proti jmenování ministryně spravedlnosti Marie Benešové do funkce a s tím spojenému údajnému ohrožení nezávislosti justice, ale postupem času vykrystalizovalo, že jsou namířeny především proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Jak na akce spolku Milion chvilek pro demokracii pohlížíte?
Negativně, protože nemám rád manipulaci. Pamatuji si na film Rychlá rota, v němž myši poskakují do taktu, jak jimi někdo manipuluje. A tady se ti lidé shromažďují, jsou vyzýváni, aby něco volali, někomu vyslovovali nedůvěru, aby odešla Benešová. Vůbec nechápu proč, tomu jsem neporozuměl. Podle mého ti lidé mají najednou pocit, že jsou k něčemu důležití, že se mohou k něčemu veřejně vyjadřovat, že mohou být někde společně přítomni. Ale mně tam chybí, jaký je smysl této akce. Jestli jejím smyslem je, aby odstoupila celá vláda, tak ať si příště na Václavák svolají shromáždění, zvolí si předsedou vlády šéfa Milionu chvilek a nemusíme vůbec chodit k volbám. Takže mi to připadá strašně hloupé.
Takže to neberete jako nějaké probuzení občanské společnosti, která přestala být pasivní a požaduje, aby jí politici naslouchali?
Na té největší demonstraci na Letné bylo přes čtvrt milionu lidí. Tak je to velká síla, nechci to podceňovat, ale vzepětí společnosti si představuji jinak. Navíc to beru tak, že ti lidé se sešli z různých důvodů. Tam byli pravicoví, levicoví, liberálové, objevovali se tam politici jako Štěch, kterého volilo snad deset procent v jeho obvodu, takže to je směsice všeho možného. Ale kdyby se řeklo: „Jde nám o to a to, chceme to a to, takové jsou naše programové cíle,“ tak tam bude možná padesát tisíc lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník