Místopředsedkyně správní rady VoZP: Pacientům nabízíme unikátní služby

30.05.2012 17:04 | Zprávy

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz se ptaly Jitky Šebkové, členky Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců Armády, které v letošním roce končí čtyřletý mandát místopředsedkyně správní rady Vojenské zdravotní pojišťovny ČR (VoZP).

Místopředsedkyně správní rady VoZP: Pacientům nabízíme unikátní služby
Foto: tan
Popisek: Pobočka VoZP v Plzni

Paní Šebková, ve správní radě Vojenské zdravotní pojišťovny jste od roku 2008. Jak byste zhodnotila vývoj VoZP  za  toto období?

Finanční krize, která postihla celosvětovou ekonomiku, se nevyhnula ani českému zdravotnictví. Přes tuto nelehkou situaci se VoZP podařilo vést hospodaření tak dobře, že v roce 2011 byla jedinou zdravotní pojišťovnou s kladným hospodářským výsledkem. Navíc VoZP významně posílila svůj pojistný kmen a v loňském roce poprvé v historii překročila hranici 600 tisíc pojištěnců. V průběhu čtyř let, co jsem ve správní radě, byl jmenován nový generální ředitel. Musím konstatovat, že jeho znalost lékařského prostředí i manažerské schopnosti se odráží i v práci a činnosti celé pojišťovny.  Je to viditelné na již zmiňovaném hospodaření pojišťovny, ale i na dalších aktivitách ve prospěch našich klientů.

Většina klientů se při volbě zdravotní pojišťovny rozhoduje podle nabídky produktů, programů. Myslíte, že nabídka VoZP je dostatečná? Co považujete za důležité produkty pro pojištěnce, případně jak by měla pojišťovna svou nabídku změnit?

Nabídka pokrývá široké spektrum od programů preventivní péče, tedy příspěvků na fixní rovnátka, na cvičení s dětmi, plavání kojenců a batolat, prohlídky dětských sportovců, přes zdravotní programy pro různé věkové skupiny, včetně programu Zdravá rodina až po cestovní připojištění. Průběžně pojišťovna hledá i další možnosti k zlepšení podmínek pro své klienty, např. rozšíření preventivních programů pro specifické profese, jako jsou piloti, řidiči, ale i programy pro seniory a další. Všechny informace o rozšířené zdravotní péči najdou pojištěnci na webových stránkách VoZP.

Počet pojištěnců VoZP stále roste, v loňském roce překročil hranici 600 tisíc. V čem vidíte příčinu tohoto pozitivního trendu?

Určitě bych na prvním místě viděla širokou síť „nasmlouvaných“ kvalitních lékařských zařízení. A to i těch nejšpičkovějších. Mezi novinky patří například smlouva s Thomayerovou nemocnicí, která umožňuje pojištěncům VoZP využívat unikátní přístroj fokusovaného ultrazvuku navigovaného magnetickou rezonancí. Pro své pojištěnce zabezpečuje zdravotní péči prostřednictvím více než 22 000 smluvních partnerů, přitom dbá na kvalitu smluvních zdravotnických zařízení. Za velkou devizu považuji i to, že pojišťovna hradí nadstandardní péči ve vojenských zdravotních zařízeních po celé republice, proplácí náročná vyšetření, unikátní zákroky a drahé léky.

VoZP byla zřízena z podnětu Armády, aby zabezpečovala její specifické úkoly v oblasti zdravotní péče. Vojáci a jejich rodinní příslušníci jsou nadále velmi specifickou skupinou klientů VoZP. Umíte si představit, že by tento servis poskytoval jiný subjekt?


Jen velmi těžko. Pro vojáky by se musela zajistit kontinuita úhrady zdravotní péče a úhrady péče nad rámec veřejného zdravotního pojištění. Je třeba si uvědomit, že VoZP zabezpečuje utajované skutečnosti související s činností armády a NATO jak na území ČR, tak i v zahraničních misích. Navíc ve své činnosti zohledňuje zvláštní režim vojenských zdravotnických zařízení, a to zejména spádových vojenských zdravotnických zařízení, pro které je jako zdravotní pojišťovna jediným a výhradním smluvním partnerem. V současné době mě nenapadá žádný subjekt, který by její roli uměl jednoduše nahradit.

V médiích se objevila informace o možné fúzi Vojenské zdravotní pojišťovny a Pojišťovny ministerstva vnitra. Jako důvod se uváděly zejména finanční úspory. Vy se problematikou zdravotních pojišťoven zabýváte léta, souhlasíte s těmito názory?

Zní to pěkně, ale opak je pravdou. Náklady by totiž převýšily úspory. Je třeba si uvědomit, že by muselo dojít ke změnám v informačních systémech slučovaných zdravotních pojišťoven. S tím souvisí riziková migrace dat a volba nového systému spojené pojišťovny. Hlavně by se musela zajistit odpovídající bezpečnost informačního systému. Další nemalé výdaje by způsobila nutná výroba nových karet pro pojištěnce obou pojišťoven. Celkové náklady by se pohybovaly okolo 500 milionů korun. Tato částka vychází z objemu prostředků vynaložených na fúzi menších zdravotních pojišťoven a z objemu prostředků plánovaných na úpravy informačních systémů. Při případném sjednocení pravidel pro vojáky v činné službě, příslušníky Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Vězeňské služby ČR a Celní správy ČR by stouply náklady hrazené z fondu zprostředkování úhrady zdravotní péče a z fondu úhrady preventivní péče o více než 80 milionů korun. Úspory se přitom odhadují na 20 milionů korun za rok.

Pokud tomu dobře rozumím – kdyby fúze nebyla dostatečně připravena, např. i po stránce informačních systémů, mohlo by dojít k ohrožení osobních údajů pojištěnců, což by mělo velmi negativní dopad zejména na data klientů ozbrojených složek.

No samozřejmě. I když si někdo myslí, že pro bezpečnostní složky platí stejná pravidla, opět je realita jiná. Zajistit ochranu utajovaných skutečností pro NATO a pro policejní složky je rozdílné. Navíc pojišťovny v současné době využívají úplně rozličné systémy. Muselo by dojít k převodu dat jednotlivých subsystémů, kterými jsou jednotlivé registry pojištěnců, plátců pojistného členěných po jednotlivých kategoriích a zdravotnických zařízeních. Muselo by se sjednotit účetnictví a výkaznictví, zajistit kompatibilita výpočetní techniky apod.

Ještě chvíli u tohoto tématu zůstaňme. Jedna věc je ekonomický dopad, který podle vás nebude pozitivní, další bezpečnost systému pro ozbrojené složky. A co z pohledu služby klientům? Co by pro pojištěnce znamenal zánik nebo sloučení menších, ale hospodářsky silných pojišťoven a vytváření velkých kolosů nebo dokonce vznik „monopolu“?

To je další velký problém. Vždyť léta jsme se snažili, aby v naší zemi vznikla konkurence. A nyní, kdy k tomuto dochází i na poli zdravotních pojišťoven, začneme vytvářet velké kolosy. To určitě není krok správným směrem.

A poslední otázka. Co byste popřála klientům Vojenské zdravotní pojišťovny a jí samotné k 20letému výročí založení VoZP?

Určitě, aby VoZP pokračovala v rozvoji, který v posledních letech tak úspěšně zahájila a aby svým pojištěncům nabízela stále zajímavější produkty. Také bych jim ráda popřála, aby služeb zdravotní pojišťovny její klienti využívali pouze v oblasti preventivních projektů, jinými slovy, aby byli zdraví. Bohužel se toto přání nemůže splnit u všech na 100 procent. Proto dodávám: pokud je potká nemoc, ať jim jejich zdravotní pojišťovna pomůže nesnáze co nejlépe zvládnout. A připojím přání pro pojišťovnu: ať se počet spokojených pojištěnců VoZP stále rozrůstá.  Tedy dalších 20 úspěšných let.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…