Mladý pedagog: Chyby po exministru Dobešovi se budou opravovat roky

12.05.2012 16:15 | Zprávy

ROZHOVOR Před devíti lety založil spolu s kolegy mladý pedagog Ondřej Lochman Libereckou občanskou společnost. Původně prý chtěli vyučovat občanskou výchovu jinak - hravěji a poutavěji. Postupně se jejich činnost rozrostla. V současné době běží projekt Hrajeme o Liberecký kraj, kde se mladí lidé setkávají s krajskými politiky napřímo u jednoho stolu. Pojedou spolu vlakem a možná i parníkem.

Mladý pedagog: Chyby po exministru Dobešovi se budou opravovat roky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš odpočívá ve sněmovně

Co vás vedlo k vytvoření projektu „Hrajeme o náš kraj“?

Politika dnes trpí nedostatkem kvalitních lídrů. Ať už se podíváme napravo, nalevo či doprostřed, lídrů, kteří mají vizi, respekt veřejnosti a jsou ochotni fungovat stoprocentně transparentně, je minimum. To vyvolává nezájem o politiku a o přímý kontakt s politiky a ochotu s nimi spolupracovat. Což vede i k tomu, že veřejnost ani neví, co jaká veřejná funkce vlastně obnáší. Kolik z nás ví, co vlastně má na starosti samospráva krajů? V LOS se projektem Hrajeme o náš kraj nesnažíme propagovat politické strany a hnutí, ale naopak vytvořit čas a prostor, aby si mládež z Libereckého kraje udělala svůj názor na politiky, politické strany a současně pochopila, že když se do toho taky nevloží mladí, tak se nic nezmění.

Můžete dát příklad, co vám na politice dnes vadí?

Například nedodržování čistého nakládání se státními prostředky. Dva roky jsem pracoval na Národním institutu dětí a mládeže spadajícím pod ministerstvo školství a odešel jsem v okamžiku, když byl na místo ředitele dosazen pan Baumruk po neúspěchu s jeho projektem „Sport“ . Myslím si, že když se mění ředitel, mělo by být vypsáno výběrové řízení. A nemůže to být tak, že vám jednoho dne ráno jeden ředitel náhle zmizí a tentýž den odpoledne se objeví nový. Když už se bavíme o ministerstvu školství, nelíbily se mi ani vzdělávací „osnovy“, se kterými ministr Dobeš přišel, týkající se patriotismu a sexuální výchovy. Své ideové názory, protievropské, konzervativní a nacionalistické, se bývalý ministr snažil dostávat do systému vzdělání bez respektování vzdělávacích strategií. Navíc porušil zákon při akreditaci plzeňských práv, což je jasná ukázka arogance moci. Dvě stovky studentů sice zaplesaly, ale za tři roky získají titul, který nebude nikoho zajímat. Ke všemu se tam děly přehmaty personální. Problematické bylo i rozdělování evropských dotací. Ty mají hlavně připadnout těm, pro které jsou konkrétně určeny. Katastrofálně napsané projekty Okno a Sport naopak obsahovaly padesátiprocentní podíl pro různé mediální a PR agentury. A toto jsou právě příklady, proč je potřebné vychovávat nové lídry, kteří budou respektovat základní morální principy a pravidla hry politiky. LOS je organizací regionální, a tak se o toto snažíme v Libereckém kraji.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Robert Králíček byl položen dotaz

Pošta

Že je doručování poštou tragické se ví už dlouho. Vy za to kritizujete Rakušana, ale co jste udělali vy, aby česká pošta fungovala líp? Třeba když jste byli ve vládě? Nebo co uděláte, když v ní zas budete? Běžná situace: Zásilka nedoručena, adresát nezastižen, přitom jste doma, ale nikdo se vám neoz...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…