My jim elektřinu, oni nám plyn? A dost! Vitásková udeřila: Vládo, řekni lidem pravdu o lipské burze

12.12.2022 19:55 | Rozhovor

„Byl zprovozněn další tranzitní plynovod Síla Sibiře do Číny. Kontrakt je podepsán na třicet let. Obrovský zájem o jejich zemní plyn má Indie a spolupráce v tomto směru probíhá. Ubohá Evropa si neuvědomuje, co činí,“ varuje Alena Vitásková, odbornice na energetiku a bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Trvá na tom, že současná krize pochází z úmyslu někoho na tom vydělávat, nikoliv z válečného konfliktu nebo z nedostatku plynu. A vládě doporučuje došlápnout si na ČEZ.

My jim elektřinu, oni nám plyn? A dost! Vitásková udeřila: Vládo, řekni lidem pravdu o lipské burze
Foto: Repro RaptorTV
Popisek: Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na semináři o energetice

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl v rozhovoru pro americkou TV stanici CBS, že Evropa platí 6× více za plyn a ropu než Američané, které je sem dodávají, a že USA na válce vydělávají, ale náklady nesou nepoměrně nižší. Zmínil také, že zabijákem pro Evropu jsou dotace, které USA poskytují svému průmyslu. Má pravdu?

Ano, pan Macron má pravdu. Navíc, obchod mezi Ruskem a Spojenými státy vzrostl v miliardách dolarů například nákupem strategických surovin – ropy a LNG. Určitě na této strategii obě velmoci neskutečně vydělávají. Kdo prodělává, je Evropa. Ale to jsem v nějakém rozhovoru opakovaně sdělovala podstatně dříve, ještě před panem Macronem.

Co tedy s tím?

Opravdu je těžké radit, co s tím... Je to jako házení perel sviním, jak někdy používala tento příměr moje babička. Evropané pracují na své destrukční politice a sebezničení. To je pak těžké radit. V poslední době jsme si mohli všimnout, že některé z evropských států se díky svým novým politickým strukturám snaží vymanit ze stávající nenávistné ideologie a nastavují svoji národní politiku. Bohužel, mnozí jsou pak dehonestováni. Každá doba má své těžkosti a nejednou se stává, že právě osvícení jsou likvidováni.

„Přiostření mezinárodních vztahů nemá přímou souvislost s ohrožením dodávek plynu z Ruska. Je to pouze jedna ze záminek na zemním plynu vydělávat neskutečné peníze, a to na úkor astronomického zvyšování jeho ceny na burze v Německu s dopadem na spotřebitele,“ řekla jste mi minule. Přesto stále slýcháme, že je to právě Rusko, které za současnou krizi a zvyšování cen energií může. Jak to?

Stále si stojím za tím, co jsem dříve řekla. Jedná se o ideologii, nikoliv o nedostatek zemního plynu. Nedostatkové zboží, které politici z plynu vyrobili, vyneslo jeho ceny do astronomických výšin a bude těžké přimět obchodníky, aby se umravnili. Je hloupé se domnívat, že světové plynárenství bude fungovat bez strategického hráče, kterým je Rusko. Patří mezi světové lídry v těžbě zemního plynu, vlastní jedny z největších ložisek tohoto energetického zdroje.

Evropa měla jednoznačnou energetickou výhodu, že byla napojena na tato ložiska tranzitními plynovody, což mělo bezesporu vliv nejen na bezpečnost dodávek, ale také výhodnou cenu. Je nezpochybnitelné, že to vadilo těm, kteří chtěli tento vzájemně výhodný obchod rozbít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…