Aktuální informace hovoří o tom, že poprvé od června klesla velkoobchodní cena plynu pro evropský trh pod 100 eur za megawatthodinu. Jak byste cenový vývoj energií v posledních týdnech a měsících okomentoval?
Ceny energií radostně skotačí, Evropská unie v čele s Českou republikou nad nimi jásají a spěchají do hluboké recese, dodavatelé LNG a burzy nejásají, ale tiše shrabují stále vyšší zisky, jako v kasinech. A kasinu se cenotvorba podobá stále více.
Proč vývoj cen energií srovnáváte zrovna s kasinem?
Je to taková tragikomická hra bez pravidel. Cenové kotrmelce pokračují vesele dál. A velikost změn se zrychluje. Nejprve se státy jako Německo a Polsko odpoutaly od ruského plynu. Přešly na LNG a norský plyn. A staly se nezávislými, za velkého jásotu médií v celé EU. Nato už méně nápadně oznámily, že zálohy na plyn se v Německu zvyšují 25x a v Polsku se zvýší ceny plynu 15násobně od ledna 2023. A Poláci k tomu přidali nářek nad tím, jak je Norové cenově vydírají, a že jim chybí na tuto zimu uhlí pro 4 miliony domácností, které dříve dováželi z Ruska. Rozhodli o zákazu dovozu ruského uhlí a pak zjistili, že za nedodávku uhlí a drahý plyn, který už jim neteče jimi uzavřeným Jamalem, může Putin, u nás i covid a – pardon – ještě dezinformátoři, proto jsme je dali na seznam.
A tak Poláci jezdí nakupovat uhlí k nám za přemrštěné ceny, zatímco naši občané jezdí do Polska nakupovat všechno kromě toho uhlí. Navrhují výměnný obchod. Čech vyveze do Polska 5 kilo uhlí a doveze odtud 5 kilo cukru, který byl dříve u nás levný, ale nějak jsme to s EU dohodli, aby nebyl. Možná by to mohlo být i nové platidlo, protože peníze už brzy ztratí svoji cenu. My to dokážeme, jak říkají v Německu. Možná ano, místo toho, aby dováželi levně od firem vlastněných Čechy, tak si koupí ty firmy za korunu, to je ještě levnější.
Z Bruselu nic pozitivního ohledně budoucnosti cen energií pro členské země nevzešlo?
Evropská unie se ke skotačení také přidala. Nejprve svojí politikou vyhnala cenu elektřiny na burzách, protože stejně jako u povolenek ji nechala vyhnat vzhůru spekulanty, a to na 1000 eur za MWh, to je 25 Kč za kWh. Pak EU zjistila, že burzy přestaly fungovat, a ceny zastropovala. Jednotně, ale některé státy si tu jednotu vyložily po svém, viz zastropované ceny elektřiny ve státech EU. Všimněme si, že Francie tu burzovní cen snížila 25krát, když kotrmelec, tak pořádný, Švejk by měl radost:
Kč za kWh
Francie 1,15
Slovensko 1,50
Rakousko 2,50
ČR 6,00
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník