Naše země v roce 2028 zbankrotuje? Šichtařová napadla Stanjurův rozpočet. Co to předložil?

02.10.2022 17:58 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Během uplynulého týdne jsme se díky návrhům rozpočtu dozvěděli, o kolik hodlá stávající vláda tuto zemi ještě více zadlužit. Nazývat státní rozpočet na příští rok protikrizový, válečný nebo solidární, jak si to troufá ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), považuje Markéta Šichtařová za hloupé ve všech těch pojmech. Ale nejděsivější jí připadá, když ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) tónem morální nadřazenosti ujišťuje, že bude pracující ještě víc okrádat ve prospěch státního parazita a ve prospěch bezuhlíkové ideologie, která je jednou z příčin energetické krize.

Naše země v roce 2028 zbankrotuje? Šichtařová napadla Stanjurův rozpočet. Co to předložil?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Po čtvrtečním druhém čtení novely letošního státního rozpočtu ve Sněmovně to vypadá, že by se schodek mohl prohloubit proti původnímu návrhu vlády o dalších 45 miliard korun na celkových 375 miliard korun. Původně vláda navrhla zvýšení schodku o 50 miliard korun z 280 na 330 miliard. Jen připomenu, že předchozí vláda schválila schodek rozpočtu ve výši 376,6 miliard, nová vláda ho s velkou slávou snížila na 280, nyní ho vrací na původní úroveň. A ministr financí Zbyněk Stanjura dodává, že není rád, jaké deficity máme, ale že pokud poslanci přinesou návrhy na úsporu a budou mít hlavu a patu, tak je rád podpoří. Jaký dojem na vás tohle všechno dělá?

Zní to poněkud komediálně. Předešlá vláda se dobře kritizovala, ale jakmile má nová vláda snížit schodek sama, tak jí to už moc nejde, líp se o tom jen mluvilo. Nejhorší je to posouvání pocitu normality. Když za rok 2020 vláda poprvé vysekla enormní schodek a svedla to na covid, tak se všichni zděsili, ale řekli: Jasně, za to může covid. Ale teď už mluvíme o vysokém schodku na letošek i na rok 2023. To je taky kvůli covidu? Jasně, dneska se řekne, že je to kvůli Ukrajině.

Jenomže tímhle stylem si každý rok najdeme záminku. V roce 2024 vysekneme schodek kvůli snížení závislosti na Rusku. V roce 2025 kvůli nutnosti zbrojit. V roce 2026 kvůli přechodu na elektromobilitu. V roce 2027 kvůli poválečné restrukturalizaci... Vždy se najde záminka a každému to už začíná připadat normální. A v roce 2028 pak co? To už rovnou kvůli těm předešlým schodkům zbankrotujeme?

Tak podobné otázky si asi klade i exministr financí Miroslav Kalousek, který v reakci na to, že vláda schválila a Ministerstvo financí předalo do Poslanecké sněmovny návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard, konstatoval, že vláda není schopna řídit státní finance udržitelným způsobem a ratingové agentury nás za to potrestají a budoucí generace proklejí. Šéfka jeho TOP 09 Markéta Pekarová Adamová tvrdí, že je to snaha o balanc mezi prioritami a že jde o kompromis v bezprecedentní době. Exministryně financí Alena Schillerová považuje za nepřijatelné, že jsou v příjmech zahrnuty daně z mimořádných zisků, které nejsou ještě schválené, a tak by měl být schodek o 150 miliard vyšší. „Rozpočtu na příští rok můžeme říkat protikrizový, válečný nebo solidární,“ uvedl Zbyněk Stanjura. Jak byste ho označila vy?

Kompromis v bezprecedentní době, kterým se ohání Markéta Pekarová Adamová, je jen marketingová hříčka. Devadesátá léta byla také bezprecedentní, protože šlo o období transformace ekonomiky, a přesto jsme zvládali mít i vyrovnané rozpočty.

Zahrnovat do příjmů zatím neschválené daně je skutečně šílené, to je asi takové, jako říci si, že chci dostat lepší práci, ale zatím pořád jsem v té staré, ale z vysněného platu si už platím dovolenou.

A pojmy, které uvádí Zbyněk Stanjura, tedy říkat protikrizový, válečný nebo solidární, jsou hloupé všechny. Protikrizový rozpočet by byl takový, který by se snažil krizi odstranit – tento ji ale prohlubuje tím, že dál navyšuje peněžní zásobu a zvyšuje dluh. Válečný rozpočet by byl, kdybychom byli ve válce. Ve válce je ale země, se kterou ani nesousedíme. A solidarita znamená dobrovolnou soudržnost a dobrovolný soucit – tento rozpočet ale z pozice síly konfiskuje peníze těm, kdo je vydělávají, a přerozděluje je zcela nesolidárně, nýbrž vynuceně, těm, kdo si peníze ve formě dotací vyřvou.

Jak bych rozpočet označila já? Jako nezodpovědný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

9:41 „Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

VIDLÁKŮV TÝDEN Promluva herce Ivana Trojana na demonstraci v Bratislavě? „U nás ve sklípku ani v hos…