Nechejme lidi svobodně dýchat, žít a pracovat, naší zemi se bude pak dařit, říká Lukáš z Trikolóry
12.05.2021 11:15 | Rozhovor
Podle bývalého zlínského hejtmana a krajského předsedy Trikolóry Libora Lukáše je třeba si vzít mnohá ponaučení ze stále probíhající pandemie covid-19. Přestože se domnívá, že šíření viru se řídí svými vlastními pravidly či regulacemi, je třeba, aby politici měli pro jakékoliv příští krize fundované zázemí a nevařili z vody, jako tomu přihlížíme v posledním roce. „V České republice nám schází respektovaná, odborná instituce, která by byla zodpovědná za řešení mimořádných situací,“ říká Libor Lukáš v rozhovoru pro ParlamentníListy.
Foto:
Daniela Černá
Popisek: Libor Lukáš, předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě
reklama
Již několik týdnů zaznamenáváme v České republice zpomalení šíření epidemie covid-19. Zdá se, že přísná vládní opatření zabrala a vládě se podařilo zabránit katastrofickým scénářům. Máte stejný názor?
Už jsem se k této otázce vyjadřoval opakovaně. Myslím si totiž, že vir se šíří podle vlastních pravidel, nikoliv podle přání a regulací nastavených lidmi. Jediné, co funguje, je fakt, že se naše země intenzivně promořuje (odborně mluvíme o kolektivní imunitě). Rovněž se domnívám, že vakcinace je účinnou brzdou vůči šíření viru. Ostatní lidské aktivity jsou pouze souborem malých či větších zmatků, bez faktických dopadů na šíření viru.
S pandemií se potýkáme již více jak rok. Je podle vás možné již v tuto chvíli začít analyzovat, které nástroje se v boji s pandemií osvědčily nejvíce a které by naopak podle vás měly být pro příště úplně zapovězeny?
V České republice nám schází respektovaná, odborná instituce, která by byla zodpovědná za řešení mimořádných situací. Modelování a predikce různorodých situací, které by mohly v moderní, globalizované společnosti nastat, by měly být hlavní náplní takové odborné instituce. V době tzv. „míru“ je nutné se dobře připravit na dobu, kdy mohou nastat nepředvídatelné „mimořádné situace“, jaké zažíváme v současné době. Politici by neměli vařit tzv. z vody, ale měli by mít fundované zázemí, což si nemyslím, že v současné době reálně funguje. Systém „pokus-omyl“ není vhodnou formou pro řízení takto složitých a velmi vypjatých situací, kdy nám jde v podstatě o život. Taktéž jsem si nemohl nevšimnout velmi rozdílných postojů mnoha akademických osobností. Sjednocení jejich postojů by přitom zcela jistě přispělo k důvěře všech normálních lidí vůči státu i elitám. Pokud elity nemluví shodným jazykem, má veřejnost problém, protože vlastně nemůže vědět, co si má o viru myslet.
Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:27
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.