Nedokážeme si přiznat, že jsme se podíleli na zločinném režimu. Žijeme v době drbů a polopravd, říká o Česku zkušený novinář

22.09.2014 7:31 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 Podle mediálního analytika, novináře a někdejšího emigranta Karla Hvížďaly si Češi stále ještě nezvykli na to, že žijí ve svobodě. „Přiznat si, že jsem se já či mí předkové podíleli na režimu, který byl minimálně ve dvou periodách zločinný, je velmi těžké. Vždyť ani Německo se úplně dodnes nevypořádalo se svou zločinnou minulostí, a to tam nacismus vládl jen 12 let," shrnuje Hvížďala pro ParlamentníListy.cz svůj pohled na našich 25 let od sametové revoluce.

Nedokážeme si přiznat, že jsme se podíleli na zločinném režimu. Žijeme v době drbů a polopravd, říká o Česku zkušený novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

V listopadu uplyne 25 let od sametové revoluce. Jaké změny - dobré i ty špatné - podle vás přinesl České republice nový režim?

Přinesl svobodu a demokracii, jenže tento systém je pro nás tak nový, že se s ním stále těžko potýkáme. Hlavně proto, že se neumíme smířit s tím, že za 25 let nemůžeme dohnat to, co se jinde vyvíjelo staletí. Třeba ve Velké Británii od Filipa Oranžského, nepočítáme-li mýtickou Magnu chartu.

V anketě redakce ParlamentníchListů.cz se ptáme veřejnosti: Představte si, že je prosinec roku 1989 a rozhoduje se o budoucnosti této země. Která varianta by byla nejlepší? Jedna z možností je, že by měl vládnout Dubček a Komárek a měli by budovat socialismus s lidskou tváří ve stylu roku 1968. Tato možnost mezi čtenáři jednoznačně vede. Co k tomuto lze říci? Jakým směrem se podle vás mělo Československo vydat v době transformace?

Výsledek vaší ankety jen potvrzuje, co jsem již řekl: Svoboda a demokracie představují pro mentální ustrojení našich lidí příliš velkou změnu.

ZDE najdete další názory na posledních 25 let v naší zemi

Do jaké míry se česká společnost již vypořádala se svou komunistickou minulostí?

Do nepatrné míry, protože u nás již brzy po roce 1948 bylo ve straně 2,5 milionu lidí, takže tento režim se dotkl většiny rodin, a přiznat si, že jsem se já či mí předkové podíleli na režimu, který byl minimálně ve dvou periodách zločinný, je velmi těžké. Vždyť ani Německo se úplně dodnes nevypořádalo se svou zločinnou minulostí, a to tam nacismus vládl jen 12 let. U nás totalita, pokud ji definujeme jako vládu jedné strany s plánovaným hospodářstvím bez základních svobod a s justicí, která neslouží občanům, ale jedné straně (tedy jako systém, v němž občan není suverén, kde lid není zdrojem veškeré státní moci), trvala čtyřicet let.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…