Pane docente, jako dlouholetého pedagoga se vás zeptám, jak hodnotíte letošní příjímací zkoušky na střední školy? Zvládl to Cermat dobře? Srovnejme prosím i s minulým rokem…
Zkoušky, které provádí Cermat, se v naší zemi staly naprosto běžnou praxí. Oproti minulým letům nedošlo k výraznému zhoršení ani zlepšení.
Co však podléhá kritice, je omezení výběru škol, na které je student přijat. Na přihlášce má tři možnosti, ale pokud je přijat na školu uvedenou na prvním místě, musí na ni nastoupit, bez ohledu na to, že je přijat i na školy uvedené na druhém a třetím místě. Tím si ulehčil práci stát, potažmo školy. Ale půlroční rozdíl mezi podáním přihlášky a přijetím je v životě patnáctiletých dlouhá doba, ve které se odehrávají mnohé názorové změny.
Je dobře, že jsou na všechny školy stejné přijímací zkoušky? Má vypovídající hodnotu, když se žák hlásí na gymnázium, na „ekonomku“ nebo třeba i na „zdrávku“?
Základní škola poskytuje základy vzdělání a na dalších školách různého typu získává vzdělání dle svého zájmu a naturelu, proto si myslím, že jednotné přijímací zkoušky jsou v pořádku. Školy při hodnocení zohledňují i účast na různých olympiádách a soutěžích, kde své přednosti může uchazeč prezentovat s ohledem na to, o jaký typ studia má zájem. Na školy s uměleckým zaměřením se pak konají talentové zkoušky, což je v pořádku.
Celkově, podívejme se na české školství. Opět, stejně jako minulý rok, byl poměrně velký přesah na většině středních škol. V čem je tedy problém? Zaspali politici to, že základní školy končí silné ročníky? Více zájemců než míst bylo i na mnohých učilištích….
Slabá nebo žádná kompetence ministrů a nezvládání svých postů je nejen ve školství. Ta je patrné prakticky ve všech oblastech, které tato vláda řídí, tedy spíše neřídí.
Patrná je především neschopnost dlouhodobě plánovat cokoli. V našem případě vědí 15 let, kolik žáků bude končit deváté třídy. 5 let vědí, které základní školy a ve kterých regionech budou žáci končit. To je dostatečně dlouhá doba se na výstupní počty žáků připravit.
A z jiného soudku. Pozůstalí mohli konečně nahlédnout do kompletního vyšetřovacího spisu ohledně masové vraždy na Filozofické fakultě. Z některých stran zaznívají určité pochybnosti o postupu policie a také výzvy k odstoupení ministra vnitra nebo i policejního ředitele. Co na celý ten tragický případ říkáte vy, třeba i z pozice bývalého rektora vysoké školy? A měli by zmínění pánové odstoupit ze svých funkcí?
Jedná se o obrovskou tragédii pro všechny, kterých se bytostně týká. Je smutné, že vysocí činitelé včetně ministra vnitra se vzájemně plácali po ramenou, jak brilantně situaci zvládli. Opak je pravdou; od samého počátku je patrné selhání těch, kteří zásahu veleli. Nedivím se výtkám rodičů studentů vůči těm, kteří diletantským řízením celé akce stojí za touto tragédií. Naopak smekám před řadovými policisty, kteří zasahovali pod tímto nekompetentní velením. Pokud stále slyšíme z úst vládních představitelů, že patříme do civilizované Evropy, a ne někam na Východ, pak by rezignace nejen policejního ředitele i ministra vnitra byla namístě.
Ostatně, již před půl rokem jsem v ParlamentníchListech.cz napsal: „Co se v naší republice musí stát, když 14 mrtvých nestačí, aby někdo z politiků či odpovědných funkcionářů převzal politickou odpovědnost (byť samozřejmě osobně za konkrétní selhání nemůže) a rezignoval.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora