S ParlamentnímiListy.cz si senátorka Baudyšová popovídala však nejen o tom - ale též o dvou známých kauzách - údajného pohlavního zneužívání v Nýrsku a případu synů Evy Michalákové držených norskými úřady mimo ČR.
Paní senátorko, jak moc se změnily vaše dny poté, co jste se dostala do Senátu? Musela jste nějak omezit pracovní aktivity v nadaci Naše dítě? Nebo se to dá zvládat obojí souběžně?
V průběhu února jsem předala pozici ředitelky Nadace Naše dítě do kompetence nové ředitelky nadace Moniky Šimůnkové. Nadaci neopouštím, jako zakladatelka a prezidentka nadace si ponechávám některé spolurozhodovací pravomoci. Důvodem mého rozhodnutí snížení pracovního úvazku v nadaci je moje odpovědnost vůči Senátu.
Dlouhá léta se zabýváte problematikou týrání dětí, které bývá skryto za dveřmi rodin - mnohdy navenek velmi spořádaných. Můžete přiblížit nějaká aktuální čísla z loňska? Stoupá tento trend třeba i s tím, jak se zhoršuje v některých rodinách ekonomická situace, prohlubuje se chudoba? Nebo - pokud trend stoupá - je to třeba tím, že jsou lidé v okolí více aktivní a všímají si nějakých varovných znaků toho, že něco není v pořádku?
Statistická čísla syndromu týraných a zneužívaných dětí, která uvádějí kolem 7 tisíc dětí, jsou pouze vrcholkem ledovce tohoto krutého zločinu páchaného na dětech. Počet týraných a zneužívaných dětí určitě neklesá, mnohem více však stoupá počet zanedbávaných dětí a psychicky týraných dětí. Počty zanedbávaných dětí do určité míry odpovídají špatné ekonomické situaci v rodinách, kde přijdou oba rodiče o zaměstnání, v rodině jsou drogy, alkohol, gamblerství a nezájem o děti.
Tím se dostáváme k nedávnému, stále ještě nevyřešenému případu z Nýrska, v kterém bylo podezření ze zneužívání dvou holčiček jejich otčímem (nebo otcem). Ten nevydržel tlak policie a oběsil se. Bohužel, obrovskou vlnu kritiky veřejnosti za to v prvních dnech schytala hlavně logopedka, která podezření ohlásila. I když se za pár dnů objevila další svědkyně, jejíž výpověď naznačuje, že podezření na zneužívání děvčátek mohlo být oprávněné, nemůže vést tato kauza k tomu, že si lidé v rámci zachování vlastního klidu opět přestanou všímat podezřelých věcí a děti mohou být dál zneužívány či týrány v rodinách?
Máte pravdu, celý smutný příběh rodiny z Nýrska může vést k obavám veřejnosti z oznamování případů zneužívání a týrání dětí. Je dobré připomenout možnost i anonymního oznámení násilí páchaném na dítěti, pokud má oznamující k tomu patřičné důvody. I v tomto případě dochází ze strany orgánu péče o dítě nebo Policie ČR k prověření oznámených skutečností v rámci kompetencí těchto orgánů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová