O co reálně jde? Chtějí střet, za každou cenu. Grebeníček ke kauze jedu pro starosty. A také k Petříčkovi

17.05.2020 8:03 | Zprávy

ROZHOVOR „Agenta s kufrem ricinu vyrobila, a to ještě s rezervou, jen jedna česká tiskovina. Tato mediální fake news a navazující mediální a politické provokace mají průhledný cíl. Zájmové skupině, která jich využívá, jde o to, vyvolat za každou cenu střety a konfrontaci, a to i za cenu jakkoli nesmyslných tvrzení,“ všímá si poslanec, bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček. „Osobně vnímám z toho, co se děje v médiích a čím jsem oslovován, že k vážné otravě už dávno došlo a dochází. Nejde však o ricin, ale o primitivní kariérismus a mediální chytračení politických a mediálních ‚travičů studní‘, kteří se bohužel vyskytují nejen v pražské studenoválečnické politice,“ upozorňuje.

O co reálně jde? Chtějí střet, za každou cenu. Grebeníček ke kauze jedu pro starosty. A také k Petříčkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček

Co si myslíte o čím dál častějším přístupu k hodnocení druhé světové války, že všechnu tuto hrůzu způsobili jacísi nelidé, nacisté, a nikoliv příslušníci jednoho velkého, kulturního a civilizačně velmi vyspělého státu?

Je známou skutečností, že první Hitlerův pokus dostat se k moci, takzvaný bavorský pivní puč v Mnichově 8. listopadu roku 1923, skončil fiaskem. Tehdy ještě německý kapitál a elity Hitlera nepotřebovaly. Až když se ocitla jejich vlastní politika a schopnost vládnout v krizi a narůstal vliv sociálních demokratů a komunistů, přišel nacismus německým elitám vhod. To, že to byl politický proud otevřeně šovinistický, rasistický, zaměřený na militarizaci a orientující se na změnu postavení Německa, které určili vítězové první světové války, ovšem německému kapitálu a jeho reprezentaci v zásadě nijak nevadilo, spíše naopak. Vždyť v době nástupu nacismu v Německu rovněž ostatní mocnosti západní Evropy, Velká Británie, Francie, Itálie, ale v zámoří také Spojené státy byly zeměmi, jejichž elity ve shodě se zájmy kapitálu zastávaly politiku předurčenosti bílé rasy ovládat a silou zotročovat takzvané „méněcenné“ rasy a národy.

Politika kapitálu a vlád těchto soupeřů Německa se zakládala na boji o sféry vlivu, na ovládání kolonií, vydírání a ekonomickém nebo vojenském olupování slabých a „méněcenných“ zemí, ras a národů.

Až do vypuknutí 2. světové války tak Hitler a jeho nacisté, kteří dostali finanční podporu německého kapitálu a získali si přízeň značné části elit, středních vrstev a dělnictva ve zbídačovaném Německu, získávali i respekt nebo přímo sympatie ve vládnoucích kruzích vyspělých kapitalistických zemí. Mnichovský diktát roku 1938, kdy Itálie, Británie a Francie jednaly s Hitlerem jako rovný s rovným a nám Čechoslovákům ex post oznámily, že plně vycházejí jeho nárokům na české pohraničí vstříc, byl toho dokladem.

Dnes nesmíření Němci a řada dalších zájmových skupin a stran dokonce i na půdě Evropské unie a prostřednictvím orgánů EU činí pokusy o vyvinění elit tehdejšího Německa a svých vlastních zemí z rozhodující odpovědnosti za to, že tolerovaly a umožnily nástup nacismu v Německu a uvolnily mu prostor k agresi.

V Česku se v posledních letech výrazně posunul pohled na osvobození země. Zatímco do roku 1989 se příliš nemluvilo o osvobození západních a jižních Čech americkou armádou, nyní je pomalu otázkou odvahy zmiňovat roli Rudé armády. Co k tomu říci?

Role americké armády při osvobozování Československa byla skutečně zejména na konci 40. let a v 50. letech 20. století, ale i později odsouvána do pozadí. Bylo to důsledkem roztržky vítězných mocností protihitlerovské koalice a po únoru roku 1948 důsledkem americkými vládami proti Československu vedené studené války. Ta nabyla ze strany Spojených států podobu ekonomického embarga, permanentních politických ataků, ale i přímých diverzních akcí nebo válečné hrozby zahrnutých v plánech útoku na takzvaný východní blok a tedy i Československo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Filip Turek byl položen dotaz

Zaujala mě tato vaše věta

Mimo svého pozvání jsem měl i pár vstupenek navíc, jednu jsem dal slečně, kterou jsem potkal v New Yorku, 2 jsem chtěl dát panu premiérovi pro něj a pana prezidenta, ale nějak jsem na to zapomněl. .. To jste jako dal vstupenku úplně cizímu člověku? Soudím, že se vám líbila nebo proč jako? A to, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stačilo! není levicové, ale populistické. Loví protestní voliče.“ Dolejš končí v ÚV KSČM

0:01 „Stačilo! není levicové, ale populistické. Loví protestní voliče.“ Dolejš končí v ÚV KSČM

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Samozřejmě, že mám obavy, že se KSČM v této nové realitě rozpouští, nejde jí o ko…