Liší se pro vás jako profesně zaujatého člověka sobotní půlnoc po volbách od těch jiných? Chodíte třeba později spát a co byste dělal, pokud bychom vám nevolali?
Samozřejmě tohle člověka nenechá chladným. Do značné míry to je věc strategického uvažování, studování mnoha materiálů, mnoha koncovek a nejen jednotlivých prohlášení politiků, ale i strategických úvah. A také toho, jak se chovali voliči, jaké poslance vybrali, jaké typy prvků v kampani fungovaly. Nebo naopak co voliče odrazovalo, jak se rozhodovali na základě posledních vzkazů před samotnou volbou nebo podle čeho se rozhodovali na sociálních sítích. Věnuji tomu po volbách spoustu hodin a budu si z toho vyvozovat dál pro svoji další praxi a další své analytické odhady.
Letošní volby vám pro analýzu poskytnou určitě dostatek materiálu. Čekal jste, že budeme mít takhle pestrou sněmovnu s obtížně sestavitelnou koalicí?
Potvrdilo se mi to, co jsem očekával už tak před měsícem, že nebudeme svolávat standardní politickou sněmovnu, ale budeme svolávat izraelský parlament Kneset. Ten je rozdělen na celou škálu politických stran, které jsou navíc uvnitř rozdělené do několika frakcí a jsou ovlivňované řadou výrazných figur, které chtějí být ve vrcholné politice viditelné. Takže vřele doporučuji všem čtenářům se podívat, jaká je zkušenost z Izraele s Knesetem, jak vypadá rozbitá, vzájemně se tříštící stranická a politická situace v Izraeli. Myslím si, že něco podobného můžeme čekat i u nás. Vláda bude velmi pestrá, bude určitě počítat a často se odvolávat na prezidenta republiky a na jeho akčnost i aktivitu.
Také si myslím, že se změní i logika sil. V minulosti předčasnými volbami hrozily spíše strany menší. Teď počítám, že mnohem častěji bude chrastit předčasnými volbami a jejich realitou premiér, který podle mého vzejde ze sociální demokracie. Sám mám takový určitý tip, že vznikne koalice složená ze sociální demokracie, hnutí ANO a strany KDU-ČSL. Příliš bych se nedivil, pokud by nás v roce 2016 v době krajských voleb čekaly i předčasné volby, protože pro sociální demokracii to je svým způsobem poměrně výhodné. Může to spojit s mobilizací hlasů a může to spojit s vysokou oblíbeností hejtmanů v jednotlivých krajích, kteří podle mě i zasednou ve vládě sociální demokracie.
Co vám souhrnný pohled na výsledky předčasných voleb říká o náladě voličů a společnosti?
Je vidět, že voliči jsou znechucení. Postrádají od většiny kamenných politických stran, tedy od těch, co byly v poslední sněmovně, aby se věnovaly tématům, které voliče zajímají. A to je otázka určité sociální bezpečnosti, vymahatelnosti práva, pořádku, občanského soužití, mezisousedského soužití, omezování lichvy, tlaku na vymahatelnost práva, řešení práv spotřebitelů, řešení otázky na trhu práce, ale i řešení otázky podpory rodin s dětmi. To se ukazuje, že jsou témata velice palčivá a že i v té nepřehledné situaci to stálo za účast 59 procentům voličů, což je stále ještě poměrně vysoké číslo. A stálo jim to za to, že vyvažovali, protože dali šanci novým protestním hnutím, ale zároveň takovou příležitost ponechali kamenným stranám. Protestní strany pánů Babiše a Okamury stojí před otázkou, jestli se dokáží stát v tom dobrém slova smyslu kamennou standardní stranou, nebo u nich bude docházet opět k hádanicím mnoha výrazných individualit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník