Česká republika se chystá přijmout novelu azylového zákona, která zavede institut „strpění cizinců“ ze třetích zemí na svém území. Co nového přinese?
V meziresortním připomínkovém řízení je teď návrh zákona z dílny Ministerstva vnitra, kterým by mělo dojít ke změně zákona o azylu. Součástí navrhované novely je právě problematické ustanovení, kterým se rozšiřuje okruh osob, které mohou setrvávat na našem území v případě nezískání nebo odejmutí azylu v režimu tzv. strpění cizince. To je velmi rizikový legislativní počin, který po právu kritizujeme.
Přitom je důležité, že nás k této novele nikdo z Evropské unie nenutí, přijímat ji nemusíme, nehrozí nám za to aktuálně žádné sankce, a přesto vláda aktivisticky až lokajsky zavádí do našeho právního řádu závěry rozhodnutí Soudního dvora EU, které jsou minimálně kontroverzní, a z mého pohledu pro naši společnost rizikové a nebezpečné.
V čem ta rizika a nebezpečí podle vás spočívají?
Rozšíření institutu strpění by totiž přineslo vyšší standard ochrany pro uprchlíky a neumožňovalo by ani v případě nebezpečných migrantů – odsouzených kriminálníků vyhoštění migranta, existují-li důvody se domnívat, že mu v zemi určení hrozí vážné nebezpečí, že by mohl být vystaven trestu smrti, mučení nebo jinému nelidskému či ponižujícímu zacházení anebo trestu.
To, jak se tyto skutečnosti prověřují, je někdy velmi úsměvné. Stačí prohlášení uprchlíka, který může lhát o zemi původu i o údajích o své osobě, náš úřad prověří, zda v té či oné zemi hrozí, že by mu vznikla újma, a dostane časově omezené rozhodnutí, že u nás může pobývat.
Vzpomeňte si, jak probíhalo azylové řízení u Somálky, která se soudila se střední zdravotnickou školou a její ředitelkou paní Kohoutovou. Přiletěla z Moskvy, na letišti se zbavila dokladů, požádala o azyl, s podporou neziskovky pana Rozumka jej nakonec získala a stačilo jen její čestné prohlášení a obecně dostupné informace o situaci v zemi, odkud údajně pocházela. To je přeci směšné.
Jestliže lze takto získat azyl, myslíte si, že u strpění cizince to bude přísnější? Nebude. A navíc se může jednat o pachatele zvlášť závažné trestné činnosti nebo osobu vyhodnocenou jako nebezpečí pro naši společnost. Je to institut, který může být hojně zneužíván. To je podstatné.
Ale nedušuje se ministr vnitra Jan Hamáček, že daná novela znamená pro migranty mnohem tvrdší podmínky?
To, co tvrdí pan ministr Hamáček, není pravda. Na příkladu jsem uvedl, k čemu takové rozvolnění naší azylové politiky povede. Jen k ohrožování bezpečí našich občanů. Na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně jsme na tyto skutečnosti upozorňovali s paní poslankyní Majerovou Zahradníkovou, která v této záležitosti právě ministra Hamáčka interpelovala v Poslanecké sněmovně 24. října.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník