Když jsem se vás minule ptala na téma uplynulých třiceti let od sametové revoluce, co Čechy trápí, řekl jste: „Obyčejné lidi trápí, že nejsou plněny sliby, a ty ostatní asi, že nemají takové zisky. A že v naší společnosti je, jak říkal Havel, blbá nálada.“ Premiér Andrej Babiš nyní argumentuje průzkumem Českého statistického úřadu, kde občané svou životní situaci ohodnotili známkou 74 procent, a ještě více pak studenti. Nakolik jde o zásluhy současné vlády, premiéra, nakolik pokládáte tato čísla za reálná, nebo za iluzorní, vzhledem k exekucím, drahému bydlení a podobně?
To jste řekla hezky. Svým způsobem jsou to všechno iluze vydávané za realitu, protože jak je z různých náznaků známo, tak se na nás řítí recese. V Německu už to začalo. V podstatě to, co se vydává za zásluhy, může být během pár dní úplně jinak. Já si myslím, že by se mělo nakládat s těmito anketami a průzkumy velice opatrně, protože někteří lidé situaci vnímají úplně jinak, než se prezentuje.
A jak vnímáte, že premiér tento argument používá?
Je známo, že on si pěstuje svoji vlastní image a využívá k tomu prakticky všech prostředků, protože kolem něj skáče velké množství lidí, kteří mu radí a na Facebooku má svůj článkovník a tak dále. Takže: já, já, já. Aby to nebylo všechno jinak. Mně se prostě nelíbí přespřílišná nenávist. Tím bychom mohli začít, a už to pojede: Rozsekáme ho úplně na nudle, když si z nás v podstatě dělá srandu.
Když jsme u toho. Máme nového ministra kultury, jímž je Lubomír Zaorálek, po čtvrt roce vyjednávání a prodlužování. Co mu říkáte?
Když se podíváte jako vždy po volbách nebo v průběhu volebního období na jednoho nebo druhého, všimnete se, že zde existuje takzvaný systém vynořování a zanořování. On se ten dotyčný vždycky zanoří, aby se po x letech zase objevil jako náměstek nebo ministr. Jak tam jednou hodí drápek, už se nepustí. Nebudu Lubomíra Zaorálka nějak komentovat, protože Zaorálek se už dostatečně vyhodnotil sám.
Kolem celé situace se diskutuje o tom, jak velký vliv na sestavování členů vlády má premiér Andrej Babiš a jak moc do toho zasahoval prezident Miloš Zeman. Mluví se o porušování Ústavy. Zaznamenal jste v celé situaci kolem ministra kultury oslabení premiéra, a naopak přílišné vměšování prezidenta?
Já u těch jednání nejsem, takže nemohu na tuto otázku fundovaně odpovědět a vše, co řeknu, jsou čiré spekulace. Ale když vidíme činnost předsedy ČSSD, něco tam být musí. Nic se neděje bez příčiny.
Předseda ČSSD Jan Hamáček prohlásil u Jaromíra Soukupa na TV Barrandov, že měl už napůl vyklizenou kancelář, protože si myslel, že vládní krize skončí rozpadem koalice. Jak fungování koalice nyní hodnotíte?
Bylo zcela jasné už když to všechno začalo, že si sociální demokracie celou krizi spískala sama. Proč Antonína Staňka nenechali ministrem a museli ho měnit? Proč začala řvát kulturní fronta, že Staněk dělá kroky, které prostě kulturu nějakým způsobem zneklidňují? Vše vyvolali sami a já nevím, proč jsme měli na talíři ministra kultury stále do kola už tři měsíce. Bude, nebude, budu, nebudu, odejdu, neodejdu... vždyť si z nás normálně dělají vrtuli. Není normální, aby se předseda strany choval způsobem, jako Jan Hamáček. Pro mě – jako občana – je jeho chování naprosto nepřijatelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová