Jak z pozice bývalého ministra vnitra hodnotíte postup vlády v boji proti koronaviru?
Postup vlády je velmi radikální. Jako běžnému občanu se mi zdá trochu přehnaný, ale kdybych byl na místě ministra dnes, asi bych se snažil postupovat stejně. Opatrnosti asi není nikdy dost.
Kdo by podle vás měl mít v řešení situace hlavní slovo? Ministerstvo vnitra, nebo experti z Ministerstva zdravotnictví?
Hlavní zodpovědnost má pochopitelně premiér, který předsedá Bezpečnostní radě státu. Odborná stránka věci je pochopitelně na Ministerstvu zdravotnictví v čele s ministrem. V těchto situacích je role vnitra podpůrná, nikoli rozhodující.
Premiérovi i ministru Vojtěchovi bylo trochu vyčítáno, že příliš mluví a pořádají „deset tiskovek denně“. Je podle vás správně, že se lidem snaží věci vysvětlovat, nebo by naopak bylo lepší, kdyby „mlčeli a konali“?
Myslím, že oba pánové konají. Zda mluví moc, nebo málo, je těžko posoudit. Lidé hltají informace o každém novém případu. Jedinou otázkou je, zda má vše oznamovat premiér a ministr, nebo to nechat na odbornících a mluvčích. Ale informovanost je určitě důležitá a určitě není přehnaná.
Je podle vás lepší, když vláda v takových situacích, jako je hrozící epidemie, zasahuje dopředu preventivně, i za cenu, že opatření budou zbytečná, nebo když „čeká na vývoj“?
Já jsem kdysi hlasoval pro nákup vakcíny proti prasečí chřipce. To byl rok 2010. Z dnešního pohledu bych řekl, že to byla chyba a vyhozené peníze. Ale kdybych se měl rozhodovat dnes, rozhodl bych se stejně. A vládě se vůbec nedivím. Když vidí co se děje v Itálii, nedivím se tvrdým preventivním opatřením.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo