Pan Hrušínský se opět vrací do klasických časů. Poslanec Nacher o nánosech z minulosti a novém startu, který republiku čeká

24.04.2020 8:11 | Zprávy

ROZHOVOR Jsme na novém startu, řada věcí se bude nastavovat zcela nově. A je jenom na nás, jak je nastavíme. Tak vidí situaci „po koroně“ poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Musíme podle něj využít zejména toho dobrého, co jsme se v těžkých časech naučili.

Pan Hrušínský se opět vrací do klasických časů. Poslanec Nacher o nánosech z minulosti a novém startu, který republiku čeká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher

Ministryně financí Alena Schillerová chce plánovaný schodek rozpočtu navýšit již dokonce na 300 miliard korun. Je to, podle vás, konečná částka? A co na ni říkáte?

Myslím, že dnes ještě nevidíme konec restriktivních opatření, tedy ani začátek návratu k normálu. Je proto skoro nemožné predikovat výsledky, jak se bude vyvíjet hospodářství, ekonomika, veřejné rozpočty atd. Hned na počátku, kdy jsme se pohybovali v jiných řádech, jsem odhadl schodek za letošní rok kolem 400 miliard. Ač mě to číslo netěší, tak třeba budu vyhlášen Nostradamem…

„Na tom je nejhorší, že vláda nebude chtít ušetřit ani korunu na svém přebujelém provozu a hypertrofované státní administrativě. Všechny problémy s pandemií nechá zaplatit naše potomky. Ti doplatí i na nezodpovědnou politiku posledních šesti let,“ varuje před tím Miroslav Kalousek. Sdílíte jeho obavy?

Jsem přesvědčen, že máme-li využít koronavirovou krizi k restartu, tak se z ní musíme poučit ve věcech, které fungovaly i v době karantény. Jedna z nich je digitalizace státní agendy a dálková komunikace. To s sebou přinese nemalé úspory, včetně logického tlaku na nižší počet úředníků. V tomto smyslu vidím logiku úspor a přerodu v opravdu moderní digitalizovaný stát. Kdybychom se ale bavili o snižování mezd státních zaměstnanců, tak sice populisticky někoho oslovíme, ale ekonomicky by to byla cesta do pekla.

To hlavní, co musíme hlídat po ukončení restriktivních opatření, je totiž dostatečná poptávka, jinak nastane horší ekonomická krize, než jak to teď vypadá. Nejhorší, co se může stát totiž je, že až se všechno otevře, do obchodů nikdo nepřijde, protože lidé budou vyděšeni, že bude hůře, a budou šetřit.

Budou tak logicky činit o to více, když se k tomu ke všemu ještě přidá pokles platů. Pokles poptávky způsobí krachy firem, ty budou propouštět, zvýší se sociální výdaje, vznikne ještě větší obava a už se to rozjede jako sněhová koule.

Prezident Zeman prý na Schillerovou zatlačí, aby zrušila dotace na solární elektrárny – tam prý Češi ročně tratí 30 miliard korun. Uvítal byste takové rozhodnutí?

Je pravdou, že tu máme celou řadu věcí, které nazývám nánosy z minulosti – náklady na dotace na solární elektrárny, statisíce lidí v šedé zóně kvůli 4,6 milionům exekucí, fungování šmejdů a náklady s tím vším spojené atd. Postupně to řešíme (teď narážím aktuálně na pravidla exekucí a insolvencí), ale samozřejmě se to projevuje v ekonomice a v nárocích na státní rozpočet.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…