Nedávno jste na sítích napsal, že ceny plynu na burze nebudou mít žádný vliv na cenotvorbu v letošním a omezenou v příštím roce. V čem konkrétně vláda zaspala a jaké konkrétní dopady občané pocítí?
Občané právě nepocítí vůbec žádný vliv toho relativně dlouhodobého pádu cen plynu v roce 2023. Důvod je primárně ten, že kvůli vzniklé panice všichni obchodníci nakoupili veškerý plyn pro své zákazníky podle jejich portfolií. V principu jde o to, že jednotliví obchodníci mají svou určitou představu o tom, jaký objem plynu v dalším období budou asi potřebovat, což je jejich know-how. Každý si stanovuje jinak, zda nakoupí na 100 procent svého portfolia, snížené množství nebo naopak zvýšené, protože si třeba věří, že získá větší množství zákazníků. Roli hraje i termín na jak dlouho to nakoupí.
Kvůli tomu, že k zastropování cen energií došlo až takto pozdě, obchodníci nakupovali za jakoukoli cenu. Viděli jsme ceny plynu až 360 euro za MWh, což bylo sice jen krátkodobé, ale pak se delší čas cena držela okolo 200 euro. Dlouhodobě jsem upozorňoval na to, že vláda nekoná a teď začne být vidět jak velký problém to způsobí. Jsem velice zvědav, jaké hospodářské výsledky budou mít firmy typu E.ON, Pražská plynárenská a další za minulý rok. Domnívám se, že budou mít relativně normální nebo vyšší zisk, protože tyto firmy byly tzv. překoupeny a nakoupily ještě levný plyn a pak ho za draho prodávaly svým klientům. Tím, že byla v druhé půlce roku vlivem teplého počasí nízká spotřeba, vydělaly enormní peníze, protože argumenty pro zdražení už byly. Tvrdím, že na českém trhu, nebo spíše v českém prostoru je vyjasněno. Trh v této souvislosti nelze používat, protože už o reálný trh nejde vzhledem ke kompenzačním mechanismům. Obchodníci si přijdou na enormní peníze ze státního rozpočtu. Všichni!
Premiér Fiala ale v novoročním projevu chválil vládu za situaci s energiemi, i před tím zněla pochvalná slova, že zásoby máme dostatečné, ceny jsou zastropované a zvládneme to. Jak to hodnotíte vy?
Z mého pohledu je to úplně jasné, vláda koná dobře, když se snaží šířit dobrou náladu. To je klíčové. Vláda tu není od toho, aby šířila paniku. Nicméně technická podstata oněch prohlášení se leckdy velice liší od reality. V těchto dnech, kdy je extrémní teplo, firmy vtláčí do zásobníků na českém území tolik plynu jako v letních měsících. Jde o anomálii způsobenou teplým počasím.
Je proto velká šance, že pokud nepřijde nějaký extrémní a dlouhodobý mráz, situace s dodávkami bude zvládnuta. Stejně tak se i může podařit dlouhodobý cíl, že na konci zimy zůstane v zásobnících aspoň malá báze plynu, kterou bude možné využít kupříkladu pro příští sezonu. Tolik mé obecné zhodnocení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka