Petr Robejšek pro PL: Merkelová neměla v roce 2015 odvahu zavřít hranice. Ale ještě horší rozhodnutí udělala při záchraně eurozóny

03.11.2018 13:35 | Zprávy

ROZHOVOR „Styl vládnutí Angely Merkelové i v méně napjatých situacích lze popsat jednak jako extrémně opatrný a podřízený tomu, aby její rozhodnutí neohrozila její mocenskou pozici. Na sklonku léta 2015 se bála toho, že by německé bezpečnostní síly na hranici použily násilí,“ vysvětluje politolog a mentor Realistů Petr Robejšek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz důvody jejího fatálního rozhodnutí. „Nešťastné je to, že Merkelová vládne nejsilnější evropské zemi a její chyby mají větší vliv na osud kontinentu, než dejme tomu myšlenky lucemburského premiéra. Ale nálady nepřidá ani to, že oba argumentují prakticky stejně.“

Petr Robejšek pro PL: Merkelová neměla v roce 2015 odvahu zavřít hranice. Ale ještě horší rozhodnutí udělala při záchraně eurozóny
Foto: FB Petra Robejška
Popisek: doc. Petr Robejšek, zakladatel politické strany Realisté

„Kariéru Angely Merkelové ukončilo to, že na sklonku léta 2015 neměla odvahu zavřít hranice,“ píšete ve svém textu psaném pro MF Dnes publikovaném 31. října. Což mně přijde jako velmi výstižné a vypovídající. Co ji však vedlo k tomuto fatálnímu rozhodnutí?
 
O tom, co se v rozhodujících hodinách v zákulisí odehrávalo, existují některé, ale jistě ne všechny, informace. Zajímavé vhledy poskytuje kniha, kterou napsal německý žurnalista Robin Alexander. Ale i on byl jenom kronikář a pozorovatel. V jeho knize jsem našel informace, které potvrzují moje vlastní závěry o důvodech jejího rozhodnutí. Ale úplnou pravdu ví jen ona sama.
 
Jestliže se snažím vysvětlit její tehdejší jednání, opírám se také o to, co se ví o pozadí rozhodování o záchraně bank v roce 2008. A nejenom z těchto dvou krizí, ale již před delší dobou, jsem nabyl dojmu, že styl vládnutí Angely Merkelové i v méně napjatých situacích lze popsat jednak jako extrémně opatrný a podřízený tomu, aby její rozhodnutí neohrozila její mocenskou pozici. Mnohokrát jsem již napsal, že Merkelová používá svou moc především proto, aby udržela svou moc; prostě moc pro moc. Shrnu-li to vše do jedné věty, tak bych řekl, že se na sklonku léta 2015 bála toho, že by německé bezpečnostní síly na hranici použily násilí. A to byl podle mého názoru hlavní, i když asi ne jediný důvod jejího rozhodnutí.
 
Bylo právě toto její nejvíce chybné rozhodnutí?
 
Byla to velmi závažná chyba a její důsledky dosud nemůžeme skutečně změřit. Ale podle mne bylo ještě horší rozhodnutí zachraňovat banky v roce 2008, respektive neudělat aspoň následně dost pro to, aby se finančnímu průmyslu znemožnilo spojení tradičního bankingu a spekulativních operací pod jednou střechou. Další velmi závažná chyba byla to, že od roku 2010 zachraňuje eurozónu v jejím původním složení, doslova za každou cenu.
 
 
O Angele Merkelové píšete, že její politiku často ovlivňovala váhavost a nečinnost. Znamená její konec určitou symboliku v tom, že Evropa, a nejen ona, se dostala do historické etapy, kdy je potřeba jiných politiků, rozhodných, odvážných a aktivních?
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uhelné elektrárny u nás končí, hrozí blackout. Sebevražedný Green Deal a konec EU říše. Temné úvahy o energetice

21:30 Uhelné elektrárny u nás končí, hrozí blackout. Sebevražedný Green Deal a konec EU říše. Temné úvahy o energetice

„Unie je na tom jako antický král Lýdie Kroisos, který se ptal v Delfách, zda má napadnout Persii. O…